banner537

Erzurum’da ilk ders zilini Vali çaldı

Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan, Ardahan ve Tunceli'de 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla 493 bin 297 öğrenci ders başı yaptı.

Erzurum’da ilk ders zilini Vali çaldı

Erzurum, Ağrı, Kars, Iğdır, Erzincan, Ardahan ve Tunceli'de 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla 493 bin 297 öğrenci ders başı yaptı.

admin
admin
10 Eylül 2019 Salı 00:17
Erzurum’da ilk ders zilini Vali çaldı

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki 7 ilde, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla 493 bin 297 öğrenci ders başı yaptı.

Okul öncesi, ortaokul ve lise öğrencilerinin yeni eğitim öğretim döneminin başlaması dolayısıyla okullarda törenler düzenlenen Erzurum'da 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla 149 bin 974 öğrenci ve 11 bin 303 öğretmen için ilk ders zili çaldı.

2019-2020 eğitim-öğretim yılında Erzurum genelinde bin 240 okulda dersbaşı yapıldı. Okul öncesi eğitimde 2 bin 588, ilkokulda 38 bin 879, ortaöğretimde 49 bin 413, lisede ise 53 bin 270 öğrenci olmak üzere devlet okullarında, 5 bin 824 öğrenci ise özel okullarda olmak üzere toplam 149 bin 974 öğrenci eğitim ve öğretime başladı. Bu yıl 7 bin 515 öğrenci birinci sınıfa başlarken, Erzurum genelinde görev yapacak öğretmen sayısı 11 bin 303 kişi oldu.

Kentte Polis Amca İlköğretim Okulunda düzenlenen programda öğrencilerle bir araya gelen Erzurum Valisi Okay Memiş, yeni eğitim-öğretim yılının herkese hayırlı olması temennisinde bulundu.

Öğretmenlerimizden bütün öğrencilere karşı eşit ve tarafsız olmalarını bekliyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Vali Memiş, şu ifadeleri kullandı:

“Sınıfınızdaki çocukların ileride ne olacağı hiç biriniz tahmin edemezsiniz. Eğitim hayatı çok uzun soluklu bir hayat. İlkokulda çok başarılı olan bir öğrenci ortaokulda farklı olabiliyor. Ortaokulda çok başarılı olan bir öğrenci lisede çok farklı olabiliyor. Dolayısıyla siz bütün çocukları kucaklamak zorundasınız. Sınıfınızdaki çocukların ekonomik durumunun hiçbir önemi yok. Bütün öğrencilere, öğretmenler olarak eşit mesafede olmak zorundasınız. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine çıkmak ve yine Sayın Cumhurbaşkanımızın hedef gösterdiği 2023 hedeflerine ulaşabilmek için işte bu çocuklara ihtiyacımız var. Öğrencilerimizi bilimle, ilimle, fenle ve teknolojiyle yetiştirmek zorundayız. Tabi ki sadece bu eğitim de yeterli olmaz. Aynı zamanda değerler eğitimi vererek ikisini de beraber çocuklarımıza vermek zorundayız.”

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz ise, “Yeni eğitim öğretim yılına yeni umutlar, heyecanlarla her zamankinden daha azimli ve daha güçlü başlamanın sevinci ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladığı gösteriler sergilendi. Vali Okay Memiş’in ilk ders zilini çalmasıyla eğitim ve öğretim yılı Erzurum’da başlamış oldu.

Törene; Vali Okay Memiş’în yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Fatih Leblebici, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak ve kurum müdürleri ile veliler katıldı.

Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladığı gösteriler sergilendi.

AĞRI

Ağrı'da 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla yaklaşık 165 bin öğrenci ders başı yaptı.

Okul öncesi, ortaokul ve lise öğrencilerinin yeni eğitim öğretim döneminin başlaması dolayısıyla 15 Nisan İlkokulunda program düzenlendi.

Programa katılan Vali Süleyman Elban ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili, sınıflarda öğrencilerle bir araya geldi.

Vali Elban, burada yaptığı konuşmada, anaokulu, ilk, orta ve lisedeki okullarda binlerce öğrencinin kodlama eğitimi alacağını söyledi.

Elban, öğrencilerin bu yıl hem okuma yazmayı hem de kodlamayı öğreneceğini anımsatarak, "Yeni eğitim öğretim yılının başarılı ve gönlünüzce bir yıl olmasını temenni ediyorum. Bu eğitim öğretim yılının başta Ağrı'daki çocuklarımız olmak üzere tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Genel Müdür Bilgili ise herkesin çocuklar için çalıştığını, asıl işin öğretmenlere düştüğünü ifade ederek, "Eğitimin merkezinde asaleten sizler varsınız. Bakanlık da ne yapılması gerekiyorsa yapacak. Önemli olan sizin daha verimli ve güçlü hale gelmeniz. Siz güçlü hale gelmeden eğitimin güçlü hale gelmesi mümkün değil, bunu hepimiz biliyoruz." diye konuştu.

Program, eğitim öğretim yılı pastasının kesilmesinin ardından öğretmen ve idarecilerle yapılan toplantıyla sona erdi.

ARDAHAN

Ardahan'da ise eğitim öğretim yılının başlaması sebebiyle İl Milli Eğitim Müdürü Fikret Çerkezoğlu, valilik önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Buradaki programın ardından 23 Şubat İlkokulunda kutlama programı düzenlendi.

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, programdaki konuşmasında çocukların ülkenin geleceği olduğunu ifade ederek, "Vatanımıza ve milletimize faydalı bireyler yetiştirmemiz lazım. Yerli ve milli olunması için çaba sarf etmemiz lazım. Ardahan olarak bir önceki yıllara oranla daha iyi noktadayız." dedi.

Çerkezoğlu da kentte 17 bin 126 öğrenci, bin 331 öğretmenin bin 280 derslikte 2019-2020 eğitim öğretime başladığını ifade etti.

Program öğrencilerin gösterisi ve okunan şiirlerle tamamlandı.

ERZİNCAN

Erzincan'da da yeni eğitim öğretim yılı nedeniyle Yavuz Selim İlkokulunda tören yapıldı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, halk oyunları gösterisinin sahnelendiği törende, 4. sınıf öğrencileri okula yeni başlayan öğrencilere çiçek verdi.

Erzincan Vali Vekili İhsan Ayrancı, yaptığı konuşmada, yeni eğitim ve öğretim yılının herkes için hayırlı olmasını temenni etti.

Ayrancı ve beraberindeki protokol daha sonra ilk ders zilini çalarak, öğrencileri sınıflarında ziyaret edip başarılar diledi.

Kentte 39 bin 139 öğrencinin ders başı yaptığı eğitim yılında, 3 bin 475 öğretmen görev alacak.

KARS

Kars'ta da düzenlenen programda İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun ve beraberindekiler, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.

Kars'ta 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlamasıyla 63 bin öğrenci ve 4 bin öğretmen ders başı yaptı. Kentte öğrenciler 591 okulda öğrenim görecek.

Tunceli'deki 9 bin 38 öğrenci ile Iğdır'daki 50 bin öğrenci ve öğretmenleri de ders başı yaparak yeni eğitim öğretim yılına başladı.

Editör

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner531