Erzurum’da Murat paşa camiinde kılınan namazlara Hızır eşlik eder. Ulu camiinde namazların feyzi fazladır. Abdurrahman Gazi türbesinde edilen dualar kabul olur. İki bayram arası düğün yapmak uğursuzluktur..!

Akşam sakız çiğnemek ölü eti yemektir. Ekmek elden düşerse misafir gelir. Yeni doğmuş bebeğin göbeği cami bahçesine gömülürse çocuk okur. Sağ avuç kaşınırsa para gelir. Nisan yağmuru içilirse hasta şifa bulur. Gece tırnak kesilirse ömür kısalır..!

 

Şayet bunlar aklınıza yatıyorsa, bildiğinizi yapın ancak bunların hepsi ve daha fazlası birer uydurma, birer hurafe. İslam dininde dağ, bina, kabir gibi kutsal olan bir mekân yok. Hinduizmi, Yahudiliği ve Hıristiyanlığı incelerseniz göreceksiniz ki bunların tamamı ve dahası ekleme ve özentidir. Enam suresi 6. ayette Allah buyuruyor ki, ‘Öğüt alanlar için ayetlerimizi detaylıca açıkladık’.  

Bir de İstanbul için sürekli olarak dillendirilen bir hadis var. ‘Konstantiniyye elbet feth olunacaktır. Ne güzel komutandır onu fetheden komutan, ne güzel ordudur onu fethedecek ordu’  İstanbul, Muaviye'nin oğlu Yezid tarafından kuşatıldığında, Emeviler adına ücretli hadis uydurmacıları bu hadisi piyasaya sürmüşlerdi. Bize de inanmak kalmış..!

Kur’an’ın indiği ay olan Ramazan ayına başlarken, ilk emri ‘Oku’ olan yaradan, Ankebut suresi 45. ayette buyuruyor ki, ‘’Kitaptan sana vahyolunanı oku ve sonra da namazı kıl.’’ Bakara suresi 183. ayette ise, ‘’Sizden öncekilere yazıldığı gibi size de sayılı günlerde oruç yazıldı. Umulur ki sakınırsınız’’.

Eğer okumaz her duyduğumuzu din sanırsak, Allah’ın Kamer suresindeki, ‘’Biz Kur'an'ı öğüt alınsın diye  kolaylaştırdık’’ uyarısının aksine dini çok ağır bir görev bilir, imansız göçer gideriz..!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ağzı olan konuşuyor 2024-03-14 11:41:36

Yahu şu mübarek ayda yapmayın böyle şeyler. Bırakın ağız tadıyla oruç tutalım.

Avatar
Cahit GÜNEŞ 2024-03-12 12:58:51

Okumayan düşünmeyen sorgulamayan bir toplumda bunları yazabiliyorsan işin çok zor. Yazılarında görüyorum ki okuyor, sorguluyor çözümler sunuyorsun. bahtın açık olsun kardeşim. Allah'ın cihat dediği de zaten bu. Gazan mübarek olsun Erzurumlu dadaşım

Avatar
Mustafa KOCA 2024-03-10 15:26:17

BAŞIMIZA NE GELDİYSE MÜSLÜMAN OLDUĞUMUZ İÇİN DEĞİL GERÇEK MÜSLÜMAN OLMADIĞIMIZ İÇİN GELMİŞTİR.

Avatar
Mahmut 2024-03-08 20:41:43

Erzurumda ehlisünnet kimse sana itibar etmez ömer... sen sadece kurana inan. Bina kabe kabir peygamber mezarı. Diğerler yazdıkların namaza teşvik için söylenen şeyler.. Vahabiliğin ucundan bucağından azcık değilmi

Avatar
Hurafeniz batsın 2024-03-08 19:35:59

Allah'ın verdiği akiki kullanmamak ve bu tür mantıksız safsatalara inanmak cehaletimizi ortaya koyuyor. Baksanıza İslam ülkelerindeki insanlar kâfir dedikleri ülkelere gitmek için can veriyorlar. Herseyimiz yanlış.

Avatar
İbrahim Terzi 2024-03-08 16:30:15

gece tırnak kesilmemesi sünneti seniyedir,ağzı açık kapların içine düşme riski ve halı kilim üzerinde oynayan çocuklar içinde büyük tehlike demektir.gece dışarı su ve benzeri bişi dökülmesi cin taifesine denk geleceği için uygun görülmemiştir.lohusa kadının tedbir için koyduğu bıçak veya benzeri şeylerinde vardır bir hikmeti.gene çocuğun tırnağı 40 ı çıkmadan kesilmez biliyorum.yanlız burda sünnetleri hurafe diye yazmadan ayırt edelim inşaAllah.

Avatar
Yusuf Canpolat 2024-03-08 13:21:47

EKSİK OLMUŞ ERZURUM'A OLDUĞU GİBİ
ANADOLUNUN PEK ÇOK
YERİNDE
ARABALAR BOŞ FİTESTE
YOKUŞ YUKARI ÇIKIYOR
BU DURUM DİNİ HURAFELER LE
AÇIKLANAMAZ
BENCE MAĞMA TİK ALANLA
İLGİSİ VAR
ANCAK FİZİKLE AÇIKLANABİLİR
SEVGİLER
BİLİME BAKAR

Avatar
Adem 2024-03-08 10:27:56

Tanrının soyut bir ide olması, insanın onu algılama ihtiyacına uygun hale sokulup somutlanmasını gerekser.
Çünlü sevgi, somuttur. Yaptıkları saçma da olsa ihtiyaçtır. Doğrusu hayattaki kan emici simsarlar yerine zararsız ölülere sevgi göstermeleri daha az zararlı gibi. Diğer yandan bir dini akla uygun hale getirmek onu tabela dinine çevirmektir.