ETÜ proje Üretiyor, TÜBİTAK destekliyor

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) laboratuvarlarında hazırlanan 2 proje daha TÜBİTAK tarafından destek almaya hak kazandı.

admin
admin
05 Ocak 2023 Perşembe 09:15
ETÜ proje Üretiyor, TÜBİTAK destekliyor

Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Faruk Karataş’ın yürütücülüğünü yaptığı ‘‘Baş ve Boyun Kanserlerinde Onkogenik Pofut1'in Tümör İlişkili Eksozomlar Aracılığıyla Perinöral İnvazyonu Düzenleme Potansiyelinin İncelenmesi’’ başlıklı proje ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Çağlar DUMAN tarafından 2B Tabakalardan Oluşan Fotodedektör Üretmek amacıyla hazırlanan proje TÜBİTAK 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

DOÇ. DR. KARATAŞ; HASTALIĞIN ALTINDA YATAN NEDENLERİ DAHA İYİ ANLAMAK VE TANIMLAMAK ACİL BİR ZORUNLULUKTUR

Geliştirilen projeye ilişkin değerlendirmede bulunan Doç. Dr. Karataş baş ve boyun kanserleri, her yıl dünya çapında yaklaşık 600.000 yeni vaka ile altıncı en yaygın görülen kanser çeşidi olduğunu ifade ederek: “Baş ve boyun kanserli hastalar için kullanılan tedavi yöntemleri son yıllarda önemli ölçüde gelişim göstermiş olmakla birlikte, ileri evre vakalarda lokal tekrar ve uzak metastaz nedeniyle baş ve boyun kanserleri kötü prognoza sahiptir ve hastaların 5 yıllık sağ kalım oranları düşüktür. Bu nedenle, baş ve boyun kanserlerinin oluşum ve yayılım yollarını anlamak, yeni ve etkili tedavi stratejileri geliştirmek, agresif baş ve boyun kanserlerinden sorumlu genleri karakterize etmek, hastalığın altında yatan nedenleri daha iyi anlamak ve tanımlamak acil bir zorunluluktur” diye konuştu.

DR. ÖĞR. ÜYESİ DUMAN; 2B MALZEMELER GELECEĞİN TEKNOLOJİSİNE YÖN VERECEK

Son on yılda, 2B malzemelerin kullanıldığı fotodedektörlerin, oda sıcaklığında, geniş bant aralıklı, yüksek hızlı, hassas algılama ve esneklik potansiyeli açısından ilgi çekici bir konu olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Duman ise: “2B malzemeler ve bunların uygulamaları henüz dünya çapında gelişme aşamasındadır ve yaygın kullanımı söz konusu değildir. Ancak bu fonksiyonel malzemelerin yüksek performansları göz önüne alındığında endüstriyelleşebilmelerinin günlük hayatımızdaki teknolojik cihazlar için dönüm noktası olacağı düşünülmektedir. Yapacağımız çalışmalar ile bu teknolojilerin geliştirilmesine katkı sunacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör

Anahtar Kelimeler:
ErzurumETÜTÜBİTAK
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.