İşte AK Parti adayları

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti milletvekili aday tanıtım toplantısına katıldı.

admin
admin
25 Mayıs 2018 Cuma 02:57
İşte AK Parti adayları

 

Erdoğan, milletvekili adaylarını tanıtarak fotoğraf çektirdi. AK Parti Erzurum Milletvekili Adayları Prof. Dr. Recep Akdağ, Zehra Taşkesenlioğlu, Selami Altınok, İbrahim Aydemir, Zafer Tarıkdaroğlu ve Fazilet Dağcı Çığlık da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı fotoğraf karesinde yer aldılar. Aday tanıtım toplantısı ile birlikte AK Parti’nin Erzurum adayları da ilk kez aynı karede görüntülendiler.

AK PARTİ ERZURUM ADAYLARINI TANIYALIM

RECEP AKDAĞ

Recep Akdağ, 8 Mayıs 1960 tarihinde Erzurum'un İspir ilçesinde doğdu. Babasının adı Yahya, annesinin adı Zekiye’dir. İlk ve ortaokulu Erzurum’da okudu. Daha sonra Ankara‘ya gelerek Atatürk Lisesi’nde öğrenim gördü. Üniversite eğitimini Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaptı. Doktor olarak mezun olduktan sonra aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman oldu. Bir yıl süreyle Londra‘da kan hastalıkları üzerine çalışmalarda bulundu.

Bunun yanında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde Başhekim Yardımcılığı, Satınalma Komisyonu Başkanlığı, Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı ve Araştırma Merkezi’nde Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Ayrıca Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak dersler verdi. 1999 yılında da profesör oldu. Bununla birlikte 100’ün üzerinde makalesi ve tebliği yayımlandı. Akdağ, 1996 yılında İstanbul Tabip Odası’ndan “Yılın Makalesi” ödülünü aldı. Recep Akdağ, 18 Kasım 2002’den 24 Ocak 2013’e kadar Sağlık Bakanı olarak görev yaptı.

Akdağ, 22. 23. ve 24. dönem Erzurum milletvekili oldu. 58, 59, 60 ve 61. hükümetlerde de Sağlık Bakanı olarak görev aldı. Bunun yanında SSK‘nın yerine SGK‘yı kurarak hastaneleri birleştirdi.

O dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan‘ın 24 Ocak 2013 tarihinde yaptığı kabine değişikliği ile Sağlık Bakanı görevini Mehmet Müezzinoğlu‘na devretti.

1 Kasım 2015'te yapılan seçimlerde 26. dönem AK Parti Erzurum Milletvekili seçildi. 24 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a Binali Yıldırım tarafından sunulan yeni bakanlar listesinde 65. Hükümet’te Sağlık Bakanı olarak vazifelendirildi.

İyi düzeyde İngilizce bilen Akdağ, Şeyma Akdağ İle evli ve 6 çocuk babasıdır.

ZEHRA TAŞKESENLİOĞLU

Zehra Taşkesenlioğlu, 1972'de Erzurum'da dünyaya geldi. Babasının ismi Masar, annesinin ismi Saide'dir. Uludağ üniversitesi İ.B.B.F'den mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi'nde İktisat ana bilim dalında ve Bahçeşehir üniversitesi'nde AB İlişkileri alanında yüksek lisansını yaptı.

Amerika'da başladığı doktora çalışmalarına devam etmektedir. İtalya LUISS ile Center for European Studies ortaklaşa düzenlediği Düzenleyici Etki Analizleri ve Düzenleyici Reformlar konusunda uzmanlık öğrenimini 2010 yılında tamamladı.

MAYA Proje Yönetim sahibi ve Genel Müdürü olarak yerel yönetimler, kamu kurumları ve özel sektör için AB ve diğer uluslar arası projelerin hazırlanması ve uygulamasını, düzenleyici etki analizlerinin yapılmasını koordine ederken aynı konularda bu kurumlarda eğitimler vermektedir.

Birçok özel sektör kuruluşu için AB ve Dünya Bankasının ihalelerinin hazırlanması konularında teknik destek hizmet vermektedir.

İstanbul Ticaret Odası meclis üyeliğini yürüten Zehra Taşkesenlioğlu aynı zamanda TOBB DEİK Türkiye Ruanda İş Konseyi Başkanlığını görevine de devam etmektedir.

Birçok sivil toplum kuruluşunun yanı sıra iş dünyamız içinde önemli bir yere sahip olan MUSAİD ın da farklı sektör kurullarında yönetim kurulu üyeliğinide sürdürmektedir.

Zehra Taşkesenlioğlu, çok iyi derecede İngilizce, Swahili (Afrika Dili) ve az düzeyde Fransızca bilmektedir.

SELAMİ ALTINOK

1966 yılında Erzurum İli Narman İlçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Erzurum'da tamamladıktan sonra, 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümüne girdi. 1988 yılında üniversiteyi bitirdi. 1989 yılında Erzincan'da Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bir yıl süreyle İngiltere'de bulundu.

Kayseri Akkışla İlçesinde Kaymakam Vekilliği, Tokat Almus, Bitlis Güroymak, Van Erciş,Samsun Terme ve Antalya Serik ilçelerinde Kaymakamlık yaptıktan sonra Erzurum İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine atandı.

Selami Altınok Emniyet Genel Müdürü, Ercan Topaca Ankara Valisi oldu - Son dakika haberleri

Selami Altınok Emniyet Genel Müdürü, Ercan Topaca Ankara Valisi oldu - Son dakika haberleriYeni valiler kararnamesi yayınlandı. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok Emniyet Genel Müdürlüğü'ne atandı. Hatay...

Van 100. Yıl Üniversitesinde Yakın Çağ Tarihi üzerine Yüksek Lisansını tamamladı. 3 Ağustos 2012 tarihinden Aralık 2013 tarihine kadar Aksaray Valisi olarak görev yaptı. 2014/5916 sayılı kararname ile Merkez Valisi olarak vekaleten İstanbul İl Emniyet Müdürlüğüne atandı.

29 Ağustos 2015 – 24 Kasım 2015 tarihleri arasında 63. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

30 Kasım 2015 – 18 Aralık 2015 tarihleri arasında Bakanlık Onayı ile Bakan Yardımcısı olarak vekaleten görevlendirilmiştir.

18 Aralık 2015 tarihli ve 29566 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan atama Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanmıştır.

Sayın Selami Altınok, Gülhan Altınok (Mühendis/Hukukçu) ile evli olup iki erkek, bir kız çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

İBRAHİM AYDEMİR

İbrahim Aydemir, 1962'de Erzurum'da dünyaya geldi. Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Mezuniyet sonrası bir süre Mali Müşavir olarak serbest çalıştı. Sakarya Üniversitesi'nden aldığı eğitim sonrası Bağımsız Denetçi oldu. Babasının ismi Tayfur, annesinin ismi Neriman'dır.

Doğu Anadolu Bölgesinin ve Erzurum'un ilk Özel Hastanesi'nin kurucu ortaklarından olarak Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

Basın sektöründe de yatırımları olan İbrahim Aydemir, Erzurum'un en köklü yayın organı olan Erzurum Gazetesinin de sahibi ve yine Erzurum'un ilk yerel TV'si Kanal 25'in de ortağıdır.

Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi olan Aydemir'in aynı zamanda ulusal ölçekteki çok sayıda gazetede makale ve fıkraları yayınlanmıştır.

Bölgenin en önemli ve bağımsız STK’sı hükmündeki Doğu Anadolu Sanayici ve İş Adamları Derneği (DOSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 3 dönem devam ettirmiştir. Bölgenin bir başka etkin STK’sı Doğu Anadolu Basın Konseyinin (DABKON) Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığını yaptı.

Ak Parti'nin kuruluş aşamasında partinin Erzurum Kurucu İl Yönetiminde Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak çalıştı.

Sosyal, siyasal, iktisadi ve kültürel içerikli 6 adet basılmış kitapları bulunmaktadır.

25. dönemde Erzurum Milletvekili seçildi. İbrahim Aydemir, Türkiye-Gine Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Genel Merkez İnsan Haklarından sorumlu Başkan Yardımcısıdır.

İbrahim Aydemir, İngilizce bilmektedir.

ZAFER TARIKDAROĞLU

1981 yılında Erzurum'da doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Erzurum'da tamamladı. Lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesinde; Yüksek Lisans eğitimini Kafkas Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde tamamladı.

Ak parti Erzurum İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği, Ak Parti Erzurum İl Gençlik Kolları Üniversiteler Başkanlığı, Ak Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Üniversitelerden Sorumlu 26 ilin Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliği'nde bulundu. Afrika Anadolu Derneği'nde 2014 yılında beri Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

Youth Exchange (Gençlik Değişimleri) kapsamında Polonya, Avusturya, İsviçre, Slovakya, Almanya'daki programlara Türkiye'yi temsilen katıldı.

Tarıkdaroğlu, evli ve ve bir çocuk babası olup, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

FAZİLET DAĞCI ÇIĞLIK

Fazilet Dağcı Çığlık, 1973'te Erzurum İspir'de doğdu. Babasının adı İlhami, annesinin adı Mahize'dir. Bilgisayar Mühendisi; Zürich Winterthur Teknik Üniversitesi (Zurich University of Applied Sciences) Bilgisayar ve İletişim Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

İsviçre Winterthur Sigortası IT Bölümünde (enformasyon/teknoloji), Zürich Hava Limanı Stratejik Bilgi İşlem proje yönetiminde ve Zürich Kanton Bankasında çalıştı. Zürich Dietikon Belediyesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Türk vatandaşlarının haklarına yönelik danışmanlık görevlerinin yanı sıra İsviçre Erzurumlular Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

23. Dönem Erzurum Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Sözcülüğü, TBMM Türkiye-İsviçre Dostluk Grubu Kurucu Başkanlığı, Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Başkanlığı ve Dünya Kadın Parlamenterler Birliği Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

24. Dönemde Parlamentolar arası Birlik Türk Grubu Başkanlığı görevini yeniden üstlendi.

Almanca, Fransızca, İngilizce ve İtalyanca bilen Dağcı Çığlık, evli ve 2 çocuk annesidir.

Editör

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.