Mart ayı siyaseten de çok önemli bir zaman dilimi…

Siyaseten önemi, şuradan geliyor.

18 Mart’ta MHP’nin kurultayı, 24 Marta da AK Parti’nin büyük kongresi toplanacak.

Malum; AK Parti ve MHP Cumhur İttifakı’nın iki ana sütunu, aslında bir nevi de koalisyon…

Biliyoruz ki en başından beri MHP lideri Devlet Bahçeli, hükümete verdiği bu sınırsız destekten ötürü, hükümetten ne bakanlık ne makam ne de imtiyaz talep etmedi, etmiyor da…

Bahçeli, bu limitsiz desteği açıklarken, “Ülke çıkarları, vatanın, devletin ve milletin bekası" diyor.”

Allah için de MHP bu tavrını ve iddiasını hep korudu…

Ankara kulisleri öyle çarpıcı iddialar ve senaryolarla çalkanıyor ki…

Söz gelimi, muhtemel yeni Kabine’de MHP’li bakanların yer alacağından tutunuz da yeni bakanlıkların ihdas edileceğine ve dışarıdan yeni bakanların getirileceğine kadar…

Yaklaşık bir ay önce yazmıştık, demiştik ki, muhtemel bir Kabine değişikliğinde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'i şehircilik bakanı, Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar’ı da büyükşehir belediye başkanı olarak görürsek kimse şaşırmasın.

Bir takım çevreler, bu iddiaları akıllarınca tiye aldılar, makaraya sardılar.

Lakin bu yazımızdan günler sonra aynı iddia, yaygın medyada bazı yorumcular tarafından da aynen bizim kaleme aldığımız biçimde dillendirildi.

Hala “Aynen böyle olacak” diye bir iddiamız yok; lakin bugün olmuş Ankara kulislerinde bu iddia raf ömrünü tüketmiş değil.

Mümkün ki bu şehirde son derece doğal olarak kimileri Mehmet Sekmen’i kimileri de Mahmut Uçar’ı sevmiyor olabilir, sırf bu yüzden de birinin bakan diğerinin de büyükşehir belediye başkanı olmasını istemiyordur.

Bu anlaşılır ve kabul edilir bir durumdur.

Fakat bir de meseleye şu açıdan bakacak olursak…

Düşünün ki Sekmen eski adıyla imar, şimdi ki adıyla şehircilik bakanı…

Bu ülkemize olduğu kadar şehrimize artı bir değer katmaz mı?

Aynı şekilde Mahmut Uçar da büyükşehir belediye başkanı olduğunda, Yakutiye’de yaptığı birbirinden güzel hizmetleri büyükşehirde yapacağından Erzurum için güzel olmaz mı?

Dedim ya, bu tamamen bir siyasi kulis gündemi olur ya da olmaz; ona karar verecek kişi Başkan Erdoğan…

Lakin şu kadarı bilinmelidir ki, bu sütunun yazarı kişisel temennisini değil, başkentin sisli bulvarlarında kulaktan kulağa dolaşan bir iddiayı sizlere aktırdı.

Tabii ki bu iddiaların ne denli doğru çıkıp çıkmayacağını en geç bu ayın sonunda, yani yapılacak kongrelerden sonra göreceğiz.

“Pekii Mehmet Şener sen böyle olmasını istiyor musun?” diye soracak olursanız…

Evet; cevabım peşin peşin “evet” olur.

Çünkü Sekmen, kesinlikle öylesine bir belediye başkanı değildir. O, artık sahip olduğu bilgi birikimiyle ülke çapında hizmet edecek bir değerdir.

Çünkü Mahmut Uçar, bir ilçeden daha fazlasını yönetecek çapta biri olduğunu şu iki yılda ispatladı. Besbelli ki büyük hayalleri ve projeleri var. Neden Erzurum bu büyük hayallerden mahrum kalsın ki?

Yazıyı nihayete erdirirken ezcümle diyoruz ki, eğer Sekmen bakan, Uçar da büyükşehir başkanı olursa bu, ne bizim bir ay önce yazdığımız içindir, ne de temennimizin bu minval üzere olduğundandır.

Diyelim ki tam tersi oldu…

Sekmen bakan, Uçar da büyükşehir belediye başkanı olmadı. Bu; ne bizim yanıldığımızı gösterir ne de hayal kırıklığımızı…

Her iki hal de yüzde yüz kabulümüzdür…

Son bir not:

Başkan Erdoğan, AK Parti’nin 19 yıllık iktidarı boyunca Erzurum’u şu istisna dönem hariç hiç bakansız bırakmadı. Recep Akdağ bunun ete kemiğe bürünmüş bir misalidir.

Yapılacak büyük kongreden sonra da illa ki Erzurumlu bir bakan olacak yahut da olmalıdır.

Bu kişi, ister Sekmen olsun isterse başkası…

Hani soruyorsunuz ya…

Evet; işte budur benim temennim…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.