Eğitimli öğretmenlerimizin yapabileceği en önemli iş öğrencilerine, öğrenci velilerine, kendi ailelerine okuma alışkanlığı kazandırmak! Eğitimli her insanın eğitim seferberliği başlatması, bu vatanın üzerindeki hakkıdır!

Toplumumuzun en çok muhatap olduğu, bir noktada saygı gösterdiği üç meslek grubu; öğretmenler, imamlar nispeten de muhtarlardır! Nurettin Topçu da bu üç meslek grubuna sorumluluk yüklemiştir.

Eğitim ve öğretim arasındaki fark oldukça derindir. Matematiği çok iyi bilebilen ve öğretebilen bir öğretmen çok iyi bir öğretmen sayılabilir mi? Bu öğretmenin matematik derslerini verirken aynı zamanda öğrencilerini eğitmesi gerekir. Ve öğretmenin eğitmesi için; kendisinin eğitimli olması; model insan özelliklerini taşıması, referans insan olması çok önemlidir.

Dersimi anlatır, çıkarım diyen öğretmen eğitimci değildir!

Korona virüs salgını, toplumdaki şiddet belası bana eğitim konusunda yeterli seviyeleri yakalayamadığımızı gösteriyor!

Korona virüs salgınında şunları gördüm; toplum yeteri kadar bilgiye sahip değil, uzmanların uyarısını da tınlamıyor!

Hastasını Azrail’in elinden almaya çalışan doktorlar ve sağlık personeline yapılan saldırıyla eğitimsizlik, nezaketsizlik ve saygısızlığın zirvesini yakalayabilen insanlar, bize eğitim konusunda seviyemizin yetersizliğini gösterdi.

Kadına, çocuğa yapılan şiddet, cinayetler, zorbalıkla sahip olma duygusuyla yapılan saldırılardır. İnsanların birey olarak yaşama ve tercih haklarına saygı duymamaktan kaynaklanmaktadır.

Çözüm eğitimden geçmektedir.

Çözüm kitap okumakla başlar!

Korona virüs salgını bir bela! Korona virüsten korunmanın ana teması hastalığa yakalanmamaktır! Her gün yüzlerce insanımız korona virüse yakalanıyor, ölüyor! Kayıplar korkunç!

Uzmanlar temizlik, maske, mesafe diye bas bas bağırıyor, anlatmaya çalışıyorlar! Adam düğünü için mecbur, diğeri cenazem var mecbur diyor; kontrolsüz olarak toplumu riske atıyor!

Sonuçta anlamıyoruz, anlamadığımızın nedenini de anlayamıyoruz. Anlamamız için de yeteri kadar eğitim seviyemizin yüksek olması lazım!

Eğitim konusuna devletin çok geç kalmasına rağmen hemen ağırlık vermesi gerekmektedir.

Sosyal medyada yapılan yorumları son bir haftadır ilgili, ilgisiz okumaya çalıştım! Çok acı bir tartışmaya şahit oldum; okumuş, aydın, düşünen, fikir üreten hatta yüksek kariyer yapmış, titri olan üniversite hocalarına bile cahil diyen insanlar gördüm! Her titri olana, her kariyer yapmışa elbette aydın, gelişmiş bir beyne sahip demiyorum ama bunu söyleyen kişinin en son okuduğu ciddi kitap alfabeden sonraki masal kitabı!

Okuyanlara düşman olmaktan başka kendi eğitim durumunun da yerlerde olduğunu gösteren bir diyalogdu.

Işık demek eğitim; ışıktan korkanları ışığa alıştırmak eğitimcilerimizin işi!

Toplumda barışı yakalamanın, şiddeti, salgınları önlemenin eğitimden daha başka bir yolunu bilmiyorum!

Eğitimli öğretmenlerimizin yapabileceği en önemli iş öğrencilerine, öğrenci velilerine, kendi ailelerine okuma alışkanlığı kazandırmak!

Eğitimli her insanın eğitim seferberliği başlatması, bu vatanın üzerindeki hakkıdır!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.