Küçükbaş hayvancılık yeniden hayat bulacak

Vali Memiş, “Para kazanmaktan ziyade hayvancılığı destekleme projesidir.” dedi.

admin
admin
28 Ekim 2022 Cuma 11:22
Küçükbaş hayvancılık yeniden hayat bulacak

KUDAKA tarafından desteklenen ‘Yerli Yünden Katma Değerli Ürün Eldesi’ için Entegre Fabrikası Fizibilitesi Projesi Değerlendirme Toplantısı, Erzurum Teknik Üniversitesi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Polat, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Oktay Güven, Erzurum Ticaret Odası Başkanı Lütfü Yücelik, 1. Organize Sanayi Başkanı Murat Urkuç ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluşun temsilcisi ile proje yürütücüleri katıldı.

Proje hakkında bilgi alan Vali Okay Memiş, “Arzu ettiğimiz bir proje, bu alanda biz para harcayabiliriz. Para kazanmaktan ziyade hayvancılığı destekleme projesidir” dedi.

Küçükbaş hayvancılığın gelişmesine önemli katkı sağlayacak ‘Yerli Yünden Katma Değerli Ürün Eldesi’ projesi geniş katılımlı bir toplantıyla ele alındı.

Küçükbaş hayvanların yününden yararlanarak yapılacak ürünler, bu alanda yetiştiricileri de teşvik edeceği gibi aynı zamanda doğrudan ve dolaylı olarak istihdama da katkı sağlayacak. Süreklilik arz eden proje kapsamında, bölgede küçükbaş hayvan varlığının yüksek olması ve buna uygun meralar sayesinde ham madde sıkıntısı da yaşanmayacak.

"KÜÇÜKBAŞ HAYVANDA ET VE SÜT HARİCİNDE DEĞERLENDİRDİĞİMİZ BİR ALAN YOK"

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Urkuç ve paydaş kurumların katıldığı toplantıda konuşan Vali Memiş, yerli üründen yüksek katma değer elde edilmesi için bu alanda kaynak kullanılabileceğini söyledi.

Büyük yatırımcıları bu proje için buralara çekmek gerektiğini ifade eden Memiş, “Bu iş katma değer hayvancılığa getirisi çok yüksek. Küçükbaş hayvanda et ve süt haricinde değerlendirdiğimiz bir alan yok. Bu gibi projeler bizi dünyada söz sahibi edecek vizyoner projelerdir." şeklinde konuştu.

İlgili kurumlarla bir araya gelerek yeni fabrikalar yapmaya devam edeceklerini bildiren Memiş, şöyle devam etti:

"Biz, fabrikalar yapacağız. Yatırımcı da makinelerini alıp gelip kurulumunu yapıp üretime başlayacak. Bu işle uğraşan en büyük dört ana tedarikçiyi ikna edip buraya yatırım için getirmemiz gerekiyor. Asıl zorluk büyük yatırımcıları buraya çekmektir. Tüm dünya ve Türkiye katma değer ürünlere yöneldi. Artık bizler de bir küresel gücüz. Küçük işlerin yanında katma değer ürünlerle piyasaya girmemiz gerekiyor. Arzu ettiğimiz bir proje, bu alanda biz para harcayabiliriz. Harcayacağımız para boşa gitmez. Para kazanmaktan ziyade hayvancılığı destekleme projesidir.”

"ERZURUM, KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK KONUSUNDA BİR ÜRETİM VE DURAK NOKTASIDIR"

Rektör Bülent Çakmak da, hayvanlardan elde edilen katma değeri en yüksek ürünü olan yün elyafının bölgede kullanımının bulunmadığını belirterek, “Erzurum ve çevresindeki şehirler küçükbaş hayvancılığı konusunda bir üretim ve durak noktasıdır. Bu nedenle bölgede yapılacak bir kumaş yatırımının katma değeri yüksek ürüne dönüşme potansiyeli son derece yüksektir. Tekstil değer zinciri açısından elyaftan giysiye olan sürecin tamamlanması bölge açısından farklı değerleri beraberinde getirecektir. Yün lüks bir liftir, bu ham maddeden elde edilecek ürünler de bu düzeyde katma değerli olacaktır” diye konuştu.

Rektör Çakmak’ın ardından söz alan Proje Yürütücüsü Mehmet Karadişoğulları, geliştirilen proje ile küçükbaş hayvancılığın gelişeceği ve yünlü materyallere ilişkin Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülerek mali değerinin ortaya konulacağını dile getirerek, “Yapılan fizibilite çalışmalarımızın çıktıları; büyük kısmı atık olan yün elyafını ekonomiye kazandırmak, yüksek ihracat potansiyeli oluşturmak, ETÜ bünyesinde Yün Araştırma Uygulama Laboratuvarı kurmak, istihdamı artırmak, kamu üniversite sanayi iş birliğine örnek teşkil etmek ve bölgeyi yün cazibe merkezi haline getirmektir” dedi.

Toplantı katılımcıların görüş ve önerilerini paylaşması ve Rektör Çakmak’ın proje ekibine teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.

Editör

Son Güncelleme: 29.10.2022 18:11
Anahtar Kelimeler:
ErzurumHayvancılık
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.