Mesajlar, sosyal medya sürekli dua edelim çağrılarıyla dolu! Haklılar! Allah Bakara 153. Ayette; “Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım isteyin! Çünkü Allah, sabredenlerle beraberdir”, buyuruyor!

Bu ayet aşağıdaki gibi bir anlam içermiyor;

Bazı avam arasında konuşulanların komiklik yapmaktan öte bir değeri yok! Bu şirinliklerin takipçisi ise gene avam. Biz Müslümanız bize bir şey olmaz, melekler bizi korur, imanımız bizi korur; falan hocanın duası, falanca ayeti şu kadar okumakla korunuruz gibi sözler ki bunlar bilgisizlik ve hele ki İslam’ı hiç bilmeden yapılan gereksiz gevezelikler! Zararını gören herkes; garantide olan yok!

Bilgi dünyanın yitiği, çaresi! Bilgi umut olmamalı; bilginin içinde olmalıyız, bilgileri geliştirmek için sürekli araştırma, geliştirme zorundayız. Bilgilerimizi hep güncellemeliyiz!

Sözün geleceği yer; covid 19 veya korona ya da corona!

Korona salgını bir bela, bir imtihan, bir ceza, bir ikaz!

Tövbe etmeli miyiz; evet, kesinlikle evet!

Dua etmeli miyiz? Evet, hem de binlerce kez! Nasıl mı; herkes kendi günahını biliyor! Herkes kendi günahının bilincinde, herkes kendisiyle samimi olarak kendisine itiraf edip, günahlarıyla yüzleşmeli! Allah’a yönelip, secdeye varıp kendi günahlarından tövbe etmeli. İncittiği canlardan özür dilemeli, hak yiyenler hakkı yerine koymalı, doymayanlar doyacakları sözü vermeli, haksızlığı alışkanlık haline getirenler hakları iade etmeli, ölümsüz gibi yaşayanlar ölümlü olduklarını kendilerine itiraf etmeli! Pişmanlık gözyaşlarıyla herkes kendi bedelini madden ödemeli ki; manevi olarak temizlenebilsin!

Toplu dualar faydasız! Günahlar omuzlarda oldukça duaların kabul edileceğini mi düşünüyorsunuz?

Kendi günahlarını itiraf etmeden ibadetlerin kabul edilebileceğini düşünmeyin; duaların da kabul edileceğini! Tövbe böyle edilir! Pişmanlık şart, dünyada ödemek şart, sonra helallik şart! Hak ödemeden helallik istemek alışkanlık haline gelmiş ki unutuyoruz ki; şahit olarak Allah yeter!

Dünyada savaşlar bitmeli, çocuklar, mazlumlar, masumlar aç susuz ve bedenler cansız, çaresiz kalmamalı. Binlerce kilometreden gelip işgal eden emperyalistler ve onlara taraf olanlar; artık para kazanmayı başka kanallardan aramalılar! Bu kadar akan kan yeter artık!

Mazlumların gözyaşları Allah’a ulaşmamalı! Şikâyetleri duaya dönmeli!

Herkes kendisini düzeltmeli!

Korona İçin Bilgi!

Korona için bazılarımız çok şey öğrenmeye çalışıyor! Bin cümle gibi bilgilenmeye çalışıyoruz! Medyada işin uzmanları binlerce ve birbirine eşdeğer cümleler kuruyorlar, tartışıyorlar, anlatıyorlar, siyaset yapanlar, küsenler, oturumları terk edenler vs.

Korona virüs salgınında on cümle bilgi insanlara yeter; bence! Korona virüsünün hücre içi basıncını bilmemize gerek yok!

Korona virüs için; öldürücü olabiliyor, çok çabuk serpip yayılabiliyor, sosyal mesafeyi koruyup, mümkünse dışarı çıkmamalı, misafirliğe gidip, gelmemeli, başta vücudumuz olmak üzere temizliğe maksimum seviyede titizlik göstermeli, kişilerle aramıza üç adım mesafe koymalı ve gribin herhangi bir belirtisinde doktora müracaat etmeliyiz!

Yardım etmeliyiz, mutlaka yardım etmeliyiz; çünkü binlerce esnaf, gün kazanıp gün harcayanlar artık kazanamıyorlar; kesinlikle yardım etmeliyiz!

Sonuç;

Herkes kendi günahından pişman olup tövbe edecek; bilim, bilgi ve resmi uyarılara uyacağız ve sabrederek dua edeceğiz!

Sonra; tevekkül ve sabır!

Sizi mutlaka biraz korku ve açlık ile biraz da mallardan, canlardan ve ürünlerden noksanlaştırmak suretiyle imtihan edeceğiz. Sabredenleri müjdele” Bakara 155.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.