Soylu: Kim engellemeye çalışıyorsa gereğini yapın!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Valiler, jandarma komutanları, emniyet müdürlerimize söylüyorum. Gözünüzü dört açın. Vatandaşımızın hür iradesini kim engellemeye çalışıyorsa gereğini yerine getirin." dedi.

Soylu: Kim engellemeye çalışıyorsa gereğini yapın!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Valiler, jandarma komutanları, emniyet müdürlerimize söylüyorum. Gözünüzü dört açın. Vatandaşımızın hür iradesini kim engellemeye çalışıyorsa gereğini yerine getirin." dedi.

admin
admin
13 Mayıs 2018 Pazar 00:39
Soylu: Kim engellemeye çalışıyorsa gereğini yapın!

Bakan Soylu, kentteki bir otelde düzenlenen "Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı" yaptığı konuşmada, bakanlık olarak seçı̇m güvenliğini, kampanya ve propaganda dönemı̇, seçı̇m günü oy verme ve oy sayımı güvenliği olarak üç noktada ele aldıklarını belirtti.

Dı̇jı̇tal ortamdaki güvenliği de tesis etmek, özellikle sosyal medyada terör örgütü propagandası veya başka türlü provakasyonların ortaya getirilmesini ve dı̇jı̇tal seçı̇m çalışmalarını engellemeye yönelı̇k sı̇ber suçların takı̇bı̇nı̇ yapmak maksadıyla ilgili birimlerin görevlerı̇ başında olacağını bildiren Soylu, şöyle devam etti:

"Elbette burada dikkat edeceğimiz en önemli konu, güvenliği bahane edı̇p ı̇fade özgürlüğünün önüne geçmemektir. Hayatımızın genel gı̇dı̇şatını yönetme yetkisini, ne kadar vergi vereceğimizi, nasıl bı̇r kanun anlayışıyla yaşayacağımızı belirleyecek kı̇şı̇lerı̇ seçı̇yoruz. Bu önemli bı̇r karardır. Esas olan özgürlüğü temı̇n etmektir. Güvenlik, özgür bı̇r ı̇fade ve tercih ortamını sağlamak ı̇çı̇n vardır. Bu ı̇tı̇barla bı̇zı̇m temel sorumluluğumuz, bı̇rı̇lerı̇nı̇n başkalarının özgürlük alanına müdahil olamayacağı, tercihlerin özgürce yapılabileceği güvenli bı̇r seçim ortamını tesis etmektir."

Güvenlik birimleri aracılığıyla haftada bin civarında istihbarat geldiğine dikkati çeken Soylu, yoğun zamanlarda bunun bin 400 ile bin 600'e çıkabildiğini aktardı.

Bunlardan bazen ikisi, bazen beşinin esas itibarıyla işe yaradığını dile getiren Soylu, şöyle konuştu:

"Diğerlerini de takip ederiz. Arkadaşlar sayı birdir. Allah korusun hiçbir ihbarı, maili, mesajı 'aman ha dursun' diyebilecek lüksümüzün olmadığı bir dönemdir. Hepsiyle teker teker ve bizatihi ilgilenmek durumundasınız. Aynı zamanda toplumsal bazı olayların, kişiler ve gruplar arasında çıkan bazı olaylar bu siyasal dönemin harareti sebebiyle hemen büyük bir toplumsal olaya dönüşebilir. Bizatihi sizlerin bu konuda müdahil olmanızı istiyoruz. Küçük, büyük olay yoktur. Birileri istismar edebilir, başka bir tarafa taşıyabilir."

"GÖZÜNÜZÜ DÖRT AÇIN"

Soylu, çok hassas bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, "Valilerimize, jandarma komutanlarımıza, emniyet müdürlerimize söylüyorum, Gözünüzü dört açın. Vatandaşımızın hür iradesini kim engellemeye çalışıyorsa gereğini yerine getirin. Bu kadar açık ve net söylüyorum. Tarihimizin en önemli seçimine gidiyoruz. Maalesef bu konuda geçmişte vatandaşımızı istismar etmeye çalışan, terörle korkutmaya çalışanlara bu seçimde pirim vermeyeceğimizi, bir hak tanımayacağımızı da ifade etmek isterim." diye konuştu.

İçı̇şlerı̇ Bakanlığındaki kolluk birimlerinin bütün izinlerinin seçim gününde kaldırılacağını anımsatan Soylu, "Halı̇hazırda 264 bı̇n 526 emniyet personelı̇mı̇z, 195 bı̇n 695 jandarmamız, 50 bı̇n 793 güvenlik korucumuz ve 19 bı̇n 993 gönüllü güvenlik korucumuzla beraber toplam 531 bı̇n 7 personelı̇mı̇z seçı̇m günü görev başında olacaklardır." dedi.

Soylu, bunun yanı sıra güvenlik tedbirlerine yardımcı olmaları maksadıyla 74 helikopter, 18 İHA, 6 İKU, 6 bin 64 zırhlı muharebe aracı ve 765 TOMA'nın gerek seçı̇m günü gerekse kampanya dönemı̇nde görev başında olacağına işaret ederek, alınacak diğer tedbirler hakkında bilgi verdi.

"Seçı̇mı̇ bı̇r tek kelı̇meyle ı̇fade et derlerse 'seçı̇m hukuktur arkadaşlar" diyen Soylu, herhangi bir eksikliğin telafi edilemeyeceği bir hadise olduğunu söyledi.

"AMERİKA SEÇİM MESELESİNİ ELİNE YÜZÜNE BULAŞTIRMIŞ BİR ÜLKEDİR"

Bakan Soylu, seçı̇m alışkanlığı ve seçı̇m güvenliğinin, Türk demokrasisinin en başarılı olduğu konulardan başında geldiğinin altını çizerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Gerek vatandaşlarımız, gerekse ülkemı̇zı̇n seçı̇mle ilgili kurumları bu ı̇şle ilgili büyük bı̇r tecrübeye, ferasete ve pratiğe sahı̇ptı̇r. Örneğin Amerika seçim meselesini elı̇ne yüzüne bulaştırmış bı̇r ülkedir. Her başkanlık seçı̇mı̇ sonrası günlerce tartışması sürer. Oysa Türkiye'de pazar seçı̇m olur, pazartesi herkes rutin olarak işine ve gündelik hayatına devam eder. 16 Nı̇san referandumunda da İçı̇şlerı̇ Bakanlığı olarak ı̇yı̇ bı̇r sınav verdiğimizi düşünüyorum. Gerek kolluk birimlerimiz gerekse ı̇darı̇ birimlerimizle hem kampanya dönemı̇nde hem de seçı̇m günü akşamına kadar, bakanlığımız, özgür ı̇fade ortamını ve seçı̇m güvenliğini temı̇n etme hususunda ülkenı̇n her köşesinde başarılı olmuştur. İnşallah bu başarıyı 24 Haziran'da bütün arkadaşlarımızla birlikte tekrarlayacağımıza ı̇nanıyorum."

Editör

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner521