Karı-koca el ele verip İspir’i ayağa kaldırmak için büyük bir seferberlik başlattı

Hiç kuşku yok ki İspir, Erzurum’un en kadim “kaza”larından biridir, hatta en başta gelenidir. Zira tarihi kaynaklar göstermektedir ki İspir, 700 yılı geride bırakan ve Osmanlı döneminde bugün ki ifadeyle uluslararası özellikteki “deri”si yani pazarıyla, Asya’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada biliniyordu.

Bugün dışarıda sayısı 400 bini bulan hemşerisi sayesinde ülke çapında adından sıkça söz ettiren İspir, 13 bine kadar düşen nüfusu ve yıllar içerisinde örselenmiş haliyle yorgun savaşçılara benziyor.

Fakat nasıl ki yiğit düştüğü yerden ayağa kalkarsa İspir de, şimdi kendi küllerinden yeniden doğmanın şafağında…

Ahmet Coşkun, şair…

Cumhur İttifakı’ndan seçilen MHP’li İspir Belediye Başkanı…

İpek Merve Coşkun, sanatçı…

Ahmet Coşkun’un karısı…

Bu karı-koca, hiçbir mazeretin arkasına sığınmadan ve en önemlisi de “yarın değil, bugün…” diyerek kolları sıvayıp işe koyuldular.

İspir, zengin bir mal varlığına sahip olmasına karşın yoksulluk çeken biri gibi…

Çoruh Vadisi orada…

Henüz kimyasal zehirle tanışmamış toprak orada…

Fasulye orada…

Bal orada…

“Deri” orada…

İki coğrafya arasında köprü olarak orada…

Yüz mahalle, elli mezra…

Nasıl ki Anzer Balı her yıl son derece mahdut miktarda üretilmesine rağmen ülkenin dört bir yanında aynı adla binlerce ton satılıyorsa, İspir Fasulyesi de aynı akıbete maruz kalıyor.

Şöhreti artık dünya ölçeğinde olan İspir Fasulyesi, yılda en fazla 300-400 ton üretilmesine karşın, yılda 3 bin ton dolayında fasulye İspir Fasulyesi diye alıcıya sunuluyor!

Başkan Ahmet Coşkun, sanatçı karısından da aldığı destekle işe, kadınları organize etmek ve kadının becerisini, üretim zekasını ve samimiyetini katmakla başladı.

İspir Hanımeli Kadın Girişimcilik Kooperatifi…

Doğu Anadolu’nun ilk ve tek tamamen kadınlar eliyle kurulmuş ve tamamen kadınlar tarafından yönetilen kooperatifi…

İpek Merve Coşkun sanatçı bir kadın…

Büyük kentlerde sanatını icra etmek yerine, Erzurum’a İspir’e kocasının yanına geldi.

Ama evde oturmadı, sokağa çıktı, bağa bahçeye indi, kadınları topladı…

Ankara’da düzenlenen tarım fuarında İspir Belediyesi standının başında durdu, yarım ton pişmiş kuru fasulyeyi, misafirlere ikram etti, standı ziyaret eden bakanlara ve devlet adamlarına bizzat tanıtım yapıp fasulye yedirtti.

İspir Fasulyesi elbette önceden coğrafi işareti tescillenmiş bir ürün, ama sahipsizlik yüzünden hem üretimi gün be gün azalıyordu, hem de sahte ürün yüzünden değeri düşüyordu.

Başkan Ahmet Coşkun, şair ve sanatçı kişiliğine rağmen, zor bir arenada kırk türlü entrikaya karşı mücadele veriyor.

Çoruh Vadisi içinde adeta yeşil bir zümrüt olan İspir’i tekrar eski o şaşaalı günlerine kavuşturmak ve atıl durumdaki kaynaklarını yeniden harekete geçirmek için kararlı olan Başkan Ahmet Coşkun, kadınlardan kurduğu “ordu” sayesinde, hedefine doğru, emin adımlarla ilerliyor…

Görün bakın birkaç yıla kalmaz İspir öyle bir sıçrama yapacak ki, herkes bu başarı hikayesine şapka çıkaracak.

Kimbilir belki Bayburt bile İspir’in hakkını teslim eder!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.