banner500

Başkanlardan 15 Temmuz mesajı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü...

banner508

Başkanlardan 15 Temmuz mesajı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü...

admin
admin
15 Temmuz 2017 Cumartesi 13:12
Başkanlardan 15 Temmuz mesajı

Erzurum'da Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar ve Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla mesaj yayımladı.

BÜYÜKŞEHİR

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, tüm şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranla andı.

Başkan Sekmen, “Bizler Hürriyet ve İstiklale âşık kahraman bir şehrin evlatlarıyız. Söz konusu vatan davası olduğunda her birimiz canımızı seve seve feda ederiz” dedi.

Başkan Sekmen, mesajında şunları kaydetti: “Üzerinde sere serpe gezindiğimiz toprağın her bir metrekaresi hürriyet ve istiklale kendisini adamış nice kahramanın şehit kanıyla vatanlaştırılmıştır. Ümmeti İslam bugünlere nice şehitler vererek gelmiştir. Aziz milletimizin Dünya Demokrasi Tarihi’ne kanıyla, canıyla yazdığı 15 Temmuz Demokrasi Destanı, milli hafızamızdan asla silinmeyecek kadar büyük bir öneme sahiptir. Vatan haini FETÖ ve işbirlikçilerinin kanlı darbe girişimi karşısında vakur, cesur ve âlicenap tutumuyla Türkiye’ye örnek olan Dadaşların 15 Temmuz gecesindeki onurlu duruşu tarihin her bir sayfasında nesiller boyu şükranla anılacaktır. Tarih; Demokrasi Destanı’nın nasıl gerçekleştiğini, aziz milletimizin cesaret ve dirayetini, Başkomutanımızın ferasetini, kahramanlarımızın Allah rızası uğruna nasıl şehit olduğunu büyük bir kıvançla yazacaktır. Tarih, iman ve bayrağın ahenkleşen kudretiyle yurduna göz dikenleri yok eden aziz milletimizin kahramanlığını asla unutmayacaktır. 15 Temmuz’da gürleyen topların sesine, fethi müjdeleyen tekbir sesleriyle karşılık veren şehitlerimizi asla unutmadık ve unutmayacağız da.”

“Vatan davasında her zaman en ön saflarda yer alan milli mücadelenin mihenk taşı Şehr-i Mübarek, 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünde yurdun dört bir sathına örnek teşkil eden muhteşem bir duruş sergiledi” diyen Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tıpkı 93 Harbi’nde olduğu gibi sela ve ezan sesleriyle birlikte tek yürek ve tek vücut olan Dadaşlar, Hürriyet aşığı bu şehri yeniden ayağa kaldırarak Anadolu’nun milli refleksine adeta yön verdi. Erzurum’da her bir bebek kahraman vatan evladı gibi bir Mehmetçik olarak doğar. Şahadet bu şehrin çocukları için emsalsiz bir onurdur. İşte bu ruh, mukaddesatına olan düşkünlük, vatan ve millet sevgisi, çelikleşmiş iman gücü tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi tarihe şu mesajı vermiştir: ‘Erzurum geçilmezdir’ Hüseyin Nihal Atsız’ın muhteşem ifadesi var ya ‘İnsan büyür beşikte mezar da yatmak için kahramanlar can verir yurdu yaşatmak için’ İşte O gecede Anadolu’nun her bir köşesinde olduğu gibi Seyyid Onbaşıların, Ulubatlı Hasanların, Sütçü İmamların, Mehmet Muzafferlerin, Nenehatunların ruhunu taşıyan Dadaşlar, annelerinin ak sütüyle büyüyüp, kalplerindeki iman ve vatan aşkıyla Hakk’a yürüyen demokrasi şehitlerimizi, saygı, sevgi ve şükranla anmıştır.”

Başkan Sekmen, 15 Temmuz’da Dadaşların tüm Dünya’ya anlamlı mesajlar verdiğini söyledi. Sekmen, şöyle devam etti: “O gece Dadaşlarla birlikte Cumhuriyet Caddesi’nden tüm dünyaya seslenerek, terörist başı FETÖ ve postallı satılmışlara şu mesajı verdik: ‘Ey alçaklar! İster Pensilvanya’dan talimat alın isterseniz haçlı zihniyetinden Allah için, vatan için, bayrak için ölmeyi göze alan bu milleti Hak davasından geri çeviremezsiniz. Milli irademizi yok edemezsiniz. Buna gücünüz yetmez. Top, tank ve tüfek sindiremez bu milleti, işte imanın erleri işte Hazreti Muhammed’in ‘Ümmetim ümmetim’ diye Yüce Allah’a şefaat istediği İslam’ın geleceği ümmet işte burada. Şimdi size soruyorum tarihi yeniden yazan kahraman ecdadın torunları olan Dadaşları darbe yıkabilir mi? Doğu Türkistan’dan Balkanlara, Buhara’dan Semerkant’a, Suriye’den Mısır’a, Arakan’dan Mayanmar’a kadar bütün İslam coğrafyasında mümin kardeşleriyle ekmeğini, aşını, suyunu paylaşan mazlumların ümidi bu aziz milleti cunta devirebilir mi? Deviremez, yıkamaz, bölemez kimse bizi. Çünkü biz biriz, beraberiz, diriyiz, çünkü biz kardeşiz. Kardeşlerim, işte bu düşman başka bir düşman... Ta silahlı kuvvetlerimizin içerisine girmişler. Adına FETÖ denilen vatan hainleri, milli irademizi yıpratmaya teşebbüs eden bir avuç çapulcu tayfası yol kapatıp, masum vatandaşlarımızın üzerine bomba yağdırdı. Kefenini giyerek bu aziz davaya gönül vermiş olan bizleri Hak davasından kimse döndüremez. Okyanus ötesindeki hain bunu böyle bil Erzurum geçilmez, Çanakkale geçilmez, Türkiye geçilmez’ İşte o gün hürriyet şehri Erzurum’dan dünyaya böyle seslendik. Zafer Allah’ın, zafer İslam’ındır.”

Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum’un milli iradenin bayraktar şehri olduğunu ifade etti. Sekmen, şu değerlendirmede bulundu: “Erzurum milli iradenin bayraktar bir şehridir. Başkomutanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ve aziz milletimizin ferasetiyle istiklal ve istikbale bayraktar olan milli mücadele şehrinden Anadolu’ya yayılan bu destanı gelecek nesillere aktarmak her birimizin ortak görevidir. Medeniyetini barış ile inşa edenlerin, hak isteyene hakkını, başkaldıranın başını ezenlerin vatanında Başkomutanımızın dirayetiyle istiklal ve istikbalimiz için fert fert ay yıldızlı bayrağımızın sancağı olduk. Yiğitlerin boy boy al sancağımızla başak verdiği o gece Süleyman Şah’ın, Murat Hüdavendigar’ın, Fatih Sultan Mehmet Han’ın, Hoca Ahmet Yesevi’nin, Yunus Emre’nin, Mevlana’nın ve Hacı Bektaş’ın ruhunu hissettik demokrasi meydanlarında Hak ve Vatan davasının sırrına erenlerle tek vücut olarak, hainlere geçit vermedik. Yasir gibi, Ammar gibi, Sümeyye gibi 249 demokrasi şehidimiz de bildiği Hak davasından asla geri dönmedi. İşte o İstiklal gecesinin arkasındaki yüksek inanç ve ruhu bugün çok iyi anlamamız gerekir. Unutmayalım ki ecdadımıza bu yüksek ruhu kazandıran ‘Din-i mübin-i İslâm’ dır. O günü hafızamızdan hiç çıkarmayacağız. Terörist başı satılmış FETÖ ve işbirlikçilerinin bu aziz vatana kastını asla unutmadık ve unutmayacağız da Erzurumlular, 15 Temmuz gecesi Dadaşların bağrından çıkarak vatan toprağı için şüheda mertebesine ulaşan kahramanlarımız Murat Ellik, Oğuzhan Yaşar, Edip Zengin ve Yakup Sürücü’yü asla unutmadı ve unutmayacak. Bu vesileyle vatanımız, milletimiz, ezanımız ve ay yıldızlı bayrağımız uğruna şehit düşen tüm kahramanlarımızı saygı, sevgi, hürmet ve minnetle anıyorum. Destan yazdığımız o gece gazilik mertebesine ulaşan yiğitlerimize ve nene hatunlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bütün şehitlerimizin ruhları şad, makamları cennet olsun.”

YAKUTİYE

Erzurum Merkez Yakutiye İlçe Belediye Başkanı Ali Korkut, 1 yıl önce cereyan eden FETÖ kalkışmasının Türk milletini ve devletini zillete düşürmeyi hedeflediğini belirtti. Ali Korkut, "15 yaşında ki çocuğa, 79 yaşındaki teyzeye kıyanlar şeytani bir yapının tutsaklarıdır. Kalkışma, Türk milletini devletiyle birlikte zillete sürüklemeyi hedeflemiştir. Allah'a şükrolsun ki; Cumhurbaşkanımızın önderliğinde her kesimden milletimiz sokaklara çıkmış, kendilerini kurşunlara, tanklara siper etmiş ve bu zilleti kırmıştır" dedi.

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, milletin gövdesini siper etmesiyle birlikte hayasız akının hezimete uğratıldığını hatırlatarak "Abdullah Tayyip Olçok, Engin Tilbeç, Halil İbrahim Yıldırım ve Mahir Ayabak, darbecilerin acımasızca şehit ettikleri çocuklarımız. Şeytani bir esaret altında, beynini yitirmiş, MANKURTLAŞMIŞ darbeciler tanklarla insanlarımızı ezmekten imtina etmediler. Çok şükürler olsun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliği, milletimizin feraseti ve cesareti, 249 şehit ve gazilerimizin göğsünü siper etmesiyle bu hayasız akını durdurmayı başarabildik. Allah'ım bir daha bize böyle acılar göstermez inşallah" ifadelerini kullandı.

Ali Korkut, din kisvesi altına saklanmış, şeytani bir örgütün, şeytani bir planının milletin feraset ve cesareti, liderin öncülüğüyle param parça edildiğini söyledi. Korkut, "Dini kullanarak şeytani örgütlenmeyi yapanlar, 15 Temmuz gecesi gerçek yüzlerini ortaya koydular. Uzaktan kumandalı bu yapı ve maşaları milletin üzerine kurşun yağdırdı, ölüm kustu. Milletin meclisini bombalamaktan çekinmediler. İnsanları ezip geçmekten imtina etmediler. Vatana ihanetten çekinmediler, çünkü bu topraklar onların vatanı değildi ve olamazdı da. Yakın tarihimizde çok darbe ve teşebbüsü yaşanmıştır. FETÖ darbesi, her anlamda örneklerle doludur. Öncelikle direk emperyal efendiler için üniformalı teröristler milletin üzerine kan ve ölüm kusmuştur, daha anlamlı olanı ise milletin göğsünü siper etmesidir. Tarihimizde milletin, lideriyle birlikte darbeyi püskürttüğü, demokrasi tarihimize altın harflerle yazılacak böyle bir destan dünya içinde nadir örnektir. Bunun kıymetini bilmeliyiz, Cumhurbaşkanımızın o göce söylediği "Ben milletin gücünün üstünde bir güç tanımıyorum" sözünü iyi belleyelim. Bu milletin bir parçası olduğum için kendimi şanslı ve gururlu hissediyorum" şeklinde konuştu.

AZİZİYE

Aziziye Belediye Başkanı Orhan ise milletin silahını, milletin iradesine, polisine ve askerine çevirenleri lanetlediklerini belirterek, "Bundan bir yıl önce bir kısım alçağın milletimizin birlik ve beraberliğine, devletimizin yönetimine kast ettiği, onlarca güvenlik görevlimizin ve vatandaşımızın şehadet şerbetini içmesiyle sonuçlanan hain bir saldırı ile karşı karşıya kaldık. Bu çılgın saldırının bertaraf edilmesinde halkımızın gösterdiği birlik ve beraberliğin dik duruşun ehemmiyeti asla inkar edilemez. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşu ve bu çapulcularla olan mücadelesi bizlere bir kez daha yol göstermiş ve kutlu yürüyüşümüzü cesaretlendirmiştir." ifadelerini kullandı.

PALANDÖKEN

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, "Allah bu millete bir kez daha 15 Temmuz yaşatmasın" dedi.

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, FETÖ/Paralel Devlet Yapılanmasına mensup cuntacı bir grup askerin kalkıştığı darbe girişiminin 1'inci yıl dönümü yaklaşırken yayımladığı birlik mesajında " Ülkemizi bölmek, parçalamak ve yok etmekle sonuçlanabilecek bu hain darbe girişimi demokrasiye inanan, sahip çıkan, demokrasi için tanklara ve silahlara kendilerini siper eden Milletimizin gayretleri ile bertaraf edilmiş, ülkemizin geleceğinin karanlık ellere geçmesine izin verilmemiştir.

Yeniden yükselişin başladığı 15 Temmuz gecesi birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin dünyaya ders verircesine yaşandığı anlamlı bir gece olmuştur " ifadelerini kullandı. Türkiye'nin tarihi geçmişine bakıldığında belli aralıklarla yaşanan yükselme süreçleri ve hemen akabinde de bu süreçlerin uğratıldığı kesintilerin rahatlıkla görülebileceğini kaydeden Başkan Bulutlar, 15 Temmuz hain darbe girişiminin de, işte bu müdahalelerden birisi olduğunu dile getirdi. 2002 yılından bu yana Türkiye'ye hakim olmaya başlayan siyasi huzur ve istikrarın, beraberinde ülke kalkınmasını getirdiğini vurgulayan Başkan Bulutlar, "Bu gerçek yıllardır değişmedi; gelişen bir Türkiye'yi ne bulunduğumuz coğrafya ve ne de emperyal güçler hazmedebildi. Ülkemizin son yıllarda kazandığı nüfuz ve uluslararası arenada giderek değer kazanan imajımız, küresel emperyalis güçleri bir kez daha harekete geçirdi. Bu kez de devreye FETÖ'cüler girdi. Burada amaç sadece darbe yapmak değildi; hainlerin hedefinde aynı zamanda ülkenin bölünmesi, parçalanması ve yutulması hedefi de vardı. Allah'a hamdolsun, başta sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız sayın Binali Yıldırım ile asil milletimiz feraseti, basireti ve cesaretiyle bütün karanlık oyunları bozdu. O gece bu milletin evlatları Nenehatun oldu, Seyit Onbaşı oldu Kahramanlığı, ecdad ve ata mirası olarak belleyen necip milletimiz, hainlere öyle bir ders verdi ki; 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece adeta milletin zafer bayramına dönüştü." diye konuştu.

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, 15 Temmuz'un Erzurum için taşıdığı önemin ise, apayrı olduğuna dikkati çekerek, "O gece sokaklara insan selinin aktığı ilk şehir, Erzurum oldu. O gece Erzurum'da yaşanan ruh Aziziye ruhuydu. O gece Erzurum barut kokmadı ama bu şehirden yükselen manevi hava, yurdu bir anda sararak, milli birlik, beraberlik ve kardeşlik atmosferine dönüştü. Hamdolsun, aradan bir yıl geçmiş olmasına rağmen milletimiz yine o atmosferde teneffüs ediyor." dedi. 15 Temmuz gecesi hainlere gerdikleri iman dolu göğüsleriyle toprağa düşen şehitleri de kesinlikle unutmamak gerektiğini vurgulayan Başkan Bulutlar,"O gece bu vatan uğruna, vatanın birliği ve bölünmez bütünlüğü uğruna toprağa düşen kardeşlerimizi, bacılarımızı ve evlatlarımızı rahmetle, minnet ve şükranla yad ediyoruz. Gazilerimizi ise, başımızda bir ömür taşıyacağımız şanlı birer tac olarak kabul ediyoruz. Allah bu millete bir kez daha böyle bir felaket yaşatmasın. Birliğimiz, dirliğimiz ve beraberliğimiz kaim olsun inşallah" diye konuştu.

HORASAN

Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü vesilesi ile bir mesaj yayınladı.

Belediye Başkanı Aydın 15 Temmuz da yapılan hain girişimin yıldönümü sebebi ile bir mesaj yayımladı Aydın, mesajında, "15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilmeye çalışılan ve Allah'ın izniyle, halkımızın topyekün sokaklara dökülmesi, sağduyulu ve kahraman polisimizin üstün gayretleri, ordumuz içindeki helal süt emmiş er- erbaş ve komutanlarımız ve en önemlisi Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bizlere erken seslenmesi ve dirayetiyle çok önemli bir kalkışma hareketi başarısız olmuştur. O gece tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece imanı yüreği ve inancı ile dikilen aziz milletimiz, Fetö Terör Örgütü ve Paralel Devlet yapılanmasına bağlıhainlerin bu girişimini kısa sürede püskürten kahraman milletimizi, günlerdir sokakları meydanları boş bırakmayarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını ortaya koyan kıymetli vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla hasretle, muhabbetle şükranlarımı sunuyorum. O gece "gün iradeye sahip çıkma günüdür" diyerek meydanları darbecilere teslim etmeyen vakur milletimizi saygıyla selamlıyorum. Türkiye'yi bu ihanet çetesi mensupları aracılığıyla, bu vatan hainleri vasıtasıyla tedip edeceklerini, devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz akşamı harekete geçenler, ertesi gün akşamı daha 24 saat olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır" dedi.

"O günün gecesi tüm Türkiye'de olduğu gibi, siz kahraman kardeşlerimizde bir anda meydanlara toplandınız. O gece gözlerinizdeki kararlılık bizlere de öyle cesaret verdi ki, hep birlikte yollara düştük. O gece ve geceden sonra bu güne kadar artarak devam eden 'darbeye karşı demokrasi nöbetlerine 'katılım için tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum" diyen Başkan Aydın mesajını şu sözlerle tamamladı: "Bu aziz millet tanklara, uçaklara, kurşunlara karşı vücudunuzu siper ederek tarih yazdı. Bu mücadeleyi sabote etmek isteyenleri de milletimiz yine basiret ve ferasetiyle alt edeceğine inancımız tamdır. Sayın Cumhurbaşkanımız Başkomutanımızı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ifade ettiği gibi her daim; "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız" sözleri kararlığımızla mesajıma son verirken bir kez daha 15 Temmuzda vatanı, milleti, bayrağı, milli irade ve demokrasisi için canını siper eden Aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Gazilerimize şifalar diliyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Ayrıca tüm Horasanlıları 15 Temmuz 2017 Cumartesi günü, saat 18.00’de Horasan Belediyesi önünden başlayacak ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanında sonlanacak milli iradeye sahip çıkma yürüyüşü, Demokrasi Konvoyuna Belediye binası önünde ve akabinde sabah namazına kadar devam edecek milli irade ve demokrasi nöbetine tüm vatandaşlarımı bekliyorum” şeklinde konuştu.

Editör

Anahtar Kelimeler:
Erzurum15 Temmuz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner503