banner550

ARAS EDAŞ'TAN DUYURULUR

Bilgilendirme...

13 Ocak 2014 Pazartesi 12:07
ARAS EDAŞ'TAN DUYURULUR
Değerli Abonelerimiz;
Türkiye’nin iki büyük ve güçlü kuruluşu olan Çalık ve Kiler Gruplarının ortaklığı tarafından devralınan ARAS Elektrik Dağıtım A.Ş. Haziran 2013 tarihinden itibaren Ağrı Ardahan Bayburt Erzincan Erzurum Iğdır Kars illerimizin elektrik dağıtım hizmetini üstlenmiştir.
ÇALIK ve KİLER Gruplarının gücü ve enerji alanındaki tecrübeleri ile yeniden yapılandırılan ARAS Elektrik Dağıtımı A.Ş.’nin öncelikli hedefi siz değerli abonelerimize Avrupa standartlarında kaliteli, kesintisiz elektrik dağıtım hizmeti sunmak ve bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel gelişimine hissedilir katkılarda bulunmak olacaktır.
Amacımız bölgemizdeki elektrik dağıtım alt yapısını en modern teknoloji yatırımlarını devreye sokarak hizmet kalitesini ve abone memnuniyetini en yüksek düzeye çıkarmaktır. Bu doğrultuda görüş ve önerileriniz, işbirliğiniz çalışmalarımıza ışık tutacaktır.
 
Kayıp Kaçak Sorunu;
Sizlere sürekli ve daha yüksek kalitede bir hizmet sunabilmemiz için bölgemizdeki kayıp/kaçak elektrik kullanımının ortadan kaldırılması büyük önem taşıyor. Biz, altyapı kaynaklı kayıp oranını düşürmek ve sizlere kesintisiz elektrik dağıtım hizmetini sunabilmek için gerekli tüm yatırımları hızla gerçekleştirebileceğimize inanıyoruz. Bizler ARAS ELEKTRİK DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ ailesi olarak sizleri çok önemsiyor ve her konuda çözüm ortağımız olmanızı arzu ediyoruz. Sadece Elektrikle ilgili değil bölgemiz insanının farklı sosyal ihtiyaçlarıyla da ilgilenerek, Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerini de gündemimize almış bulunuyoruz. Siz değerli abonelerimizin kayıp kaçak sorununa ilişkin savunma mekanizmalarının her zaman aktif olacağına inancımız tam. Ayrıca herhangi bir abonenin kullanmış olduğu KAÇAK ELEKTRİĞİ başka bir aboneye fatura etmesi mümkün değildir. Kaçak kullanan abonelerle ilgili düzenlenen cezalar sadece kaçak elektrik kullanan aboneye fatura edilmektedir.
 
Elektrik Kesintileri;
Borçlu abonelerimizin elektriklerin kesilmesi ile ilgili olarak, elektrik borcundan dolayı elektriğin nasıl ve ne zaman kesileceği  EPDK tarafından onaylanarak yürürlüğe konulan, ‘’Alçak gerilim elektrik enerji satışına ilişkin perakende satış sözleşmesinin 5. Maddesi d fıkrasında belirtilmiştir. Söz konusu sözleşmenin 5. Maddesi d fıkrası, ‘’….müşteriye tahakkuk ettirilen fatura bedelini fatura veya ödeme bildiriminde belirtilen ödeme merkezlerine ödemekle yükümlüdür. Müşteriye tahakkuk ettirilen fatura bedeli, belirtilen son ödeme tarihine kadar ödenmediği takdirde son ödeme tarihini izleyen beş iş günü (dahil) içerisinde müşteriye bir kez daha bildirimde bulunulur. Bu bildirime rağmen, fatura bedeli bildirimini takip eden bu beş iş günü (dahil) içerisinde ödenmezse müşterinin elektriği kesilir.’’ denilmektedir.Bu yüzden hiçbir abonenin elektriğinin son ödeme günü gelmeden kesilmesi mümkün değildir.
Sözleşme hükümlerine göre gerekli bildirimler yapıldığı halde elektrik borcunu ödemeyen tüm borçlu abonelerimizin elektrikleri kesilmektedir.
 
Sayaçların Konumu;
ARAS ELEKTRİK DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ olarak Kamu adına hizmet eden Özel bir Kuruluş olmamıza rağmen tüm iş ve işlemlerimizi yürürlükteki resmi mevzuata göre yürütmek mecburiyetindeyiz.
Bu mevzuattan birisi olan; Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin 17’nci maddesinde “sayaç ve ilgili ölçü aletlerinin yerinin ilgili mevzuat çerçevesinde dağıtım lisansı sahibi tüzel (ARAS ELEKTRİK DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ) kişiler tarafından belirleneceği ve sayacın ilgili tüzel kişinin (ARAS ELEKTRİK DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ) kolayca okuyabileceği şekilde tesis edilmesi gerektiği”; Elektrik Piyasasında İletim ve Dağıtım Sistemlerine Bağlantı ve Sistem Kullanımı Hakkında Tebliğ'in 18 inci maddesinde ise,“kullanıcıların dağıtım şirketine (ARAS ELEKTRİK DAĞITIM ANONİM ŞİRKETİ) sayaçlara zaman sınırlaması olmaksızın erişim izni vermesi gerektiği”  belirtilmiştir.
Buna göre; söz konusu sayaçların kolayca okunabilecek şekilde tesis edilmesi ve zaman sınırlaması olmaksızın da sayaçlara erişim imkânı olması gerekmektedir.
Bu çerçevede, sayaç yerlerinin yukarıda belirtilen şartları sağlamadığının tespit edilmesi halinde sayaçlar, ulaşılabilir ve kolayca okunabilecek bir yere,(sayaç, sayaç kutusu, sigorta, irtibat hattı ve işçiliği ücretsiz olarak) Şirketimiz tarafından taşınacaktır.
 
Elektrik Faturaları;
Enerji alanında faaliyet gösteren şirketimiz özel bir kuruluş olmakla beraber elektrik birim fiyatlarının ayarlanması konusu da dahil yasa gereği EPDK kurallarına bağlıdır. Şirketimizin faturalara konu tahakkuk tutarları üzerinde değişiklik, revize yada fiyat belirleme gibi konularda yetkisi yoktur. İlgili birim fiyatları EPDK tarafından belirlenir. Abonelerimizin faturaları tahakkuk ettirilirken abonenin sayacındaki endeksler alınarak yine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun yayımladığı, ‘’Elektrik Ücret Tarifeleri’’ bölümünde geçerli olan, abone grubu ve elektrik birim fiyatları üzerinden hesaplama yapılmaktadır.
 
Fatura Tahakkuku;
Borçlarını tek seferde ödeyemeyecek abonelerimize işletmelerimizde ¼ peşin, kalan 3 taksit olmak üzere taksitlendirme  uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca müşterilerimize, bankalarla yapılan anlaşmalar dahilinde ; kredi kartı ile 2 aydan 24 aya kadar taksit imkanı sunularak ödeme kolaylığı sağlanmıştır. Borçlarını yatıramayıp icraya sevk edilen aboneler Hukuk Departmanlarıyla görüşülmesi gerekmektedir. İcrada olan aboneler için Hukuku Departmanımızın da çeşitli taksitle ödeme imkanları mevcuttur.
 
Sokak Aydınlatmaları;
27.07.2013 tarih ve 28720 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Genel Aydınlatma Yönetmeliği ikinci bölümünde; belirtildiğiüzere……
“Genel Aydınlatma Yükümlülüğü, Genel Aydınlatma Tasarımı, Standartlar ve Bağlantı Yükümlülüğü” konu başlığı altında;
Genel aydınlatma yükümlülüğü
MADDE 5 – (1) Dağıtım şirketi; dağıtım bölgesindeki yerleşim yerlerinde bulunan otoyollar ve özelleştirilmiş erişme kontrollü karayolları hariç, kamunun genel kullanımına yönelik bulvar, cadde, sokak, alt-üst geçit, köprü, meydan, kavşak, yürüyüş yolu ve yaya
geçidi aydınlatmasından ve bunlara ait gerekli aydınlatma ve ölçüm sistemlerinin tesis edilmesi ve işletilmesinden sorumludur. Bu sorumluluk, imar planlarında bulvar, cadde veya çıkmaz sokaklar dahil, sokak olarak belirlenen meskun yerlerin tamamını kapsar.
(Ancak site içi aydınlatmalar, şahıs bahçe aydınlatmaları, şahsa ait yol aydınlatmaları hariçtir. Bu durumda olan sokak aydınlatma armatürlerinin Dağıtım Şirketince sökülmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tespit edilen armatürlerin güçleri oranlarında Dağıtım Şirketine ceza kesilecektir. )
Yine bu çerçevede, armatür yerlerinin yukarıda belirtilen şartları sağlamadığının tespit edilmesi halinde yönetmeliğe uygun şekilde söküleceği veya yönünün değiştirileceği, hususunu önemle bilgilerinize sunar değerli yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederiz.
Nice aydınlık günlere, hep beraber el ele….

Editör

Son Güncelleme: 13.01.2014 13:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.