banner497

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Erzurum’da Cumhuriyet'in kuruluşunun 93. yıl dönümü, Havuzbaşında düzenlenen görkemli törenle kutlandı.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

Erzurum’da Cumhuriyet'in kuruluşunun 93. yıl dönümü, Havuzbaşında düzenlenen görkemli törenle kutlandı.

admin
admin
29 Ekim 2016 Cumartesi 14:25
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
Erzurum’da bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Havuzbaşında yapıldı. Havuzbaşındaki tören öncesi Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Valilik makamında bayram tebriklerini kabul etti. Vali Seyfettin Azizoğlu, 9. Kolordu Komutanı Tümgeneral' Mehmet Özoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in vatandaşları selamlamasıyla başlayan tören İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti.
Cumhuriyetin 93’üncü yıldönümünü kutlayan Vali Azizoğlu, “Bugün 20. Yüzyılın başlarında üç kıtaya yedi denize hükmeden, yeryüzüne hakkı ve adaleti hakim kılan atalarımızın kurduğu, devletimizin parçalandığı, hükmünün ve varlığının yok edilmek istendiği, bir daha tarih sahnesine çıkmaması için dünyanın tüm istilacı güçlerinin tüm kuvvetleriyle üstümüze saldırdıkları o karanlık ve acı günlerde; bayrağı, imanı, onuru, şerefi ve bağımsızlığı için ayağa kalkan şan ve şeref dolu milletin kendi kaderine kendisinin hakim olduğunu, dost düşman tüm dünyaya gösterip, bağımsızlık ve hürriyetini yeniden kazandığı, Cumhuriyetimizin kurulduğu günün 93’üncü yıl dönümünü kutlamak için, Cumhuriyeti bize emanet edenlere şükran ve bağlılığımızı göstermek için bu meydandayız” diye konuştu.
Çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen törende, Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı ve bar ekibinin gösterileri coşku yaşattı. Geçit törenin ardından zırhlı araçların da geçişiyle tören sona erdi. Öte yandan tören alanında geniş güvenlik önlemleri alınarak sinyal kesici (jammer) kullanıldı.


OLTU, PASİNLER VE İSPİR’DE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 93. yıl dönümü Erzurum’un Oltu, Pasinler ve İspir ilçelerinde de coşkuyla kutlandı.
OLTU:
Oltu’da düzenlenen kutlama programı Kaymakam Mehmet Gökhan Zengin’in, yeni hükümet konağında daire amirlerini makamında kabul etmesiyle başladı. Daha sonra bayramın kutlanacağı Oltu İlçe Stadyumu’na geçildi. Törene Oltu Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin, Oltu Garnizon Komutanı Piyade Yarbay İlhan Yıldız, Oltu Belediye Başkan Vekili Ömer Toprak, Oltu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yavuz Ceylan ve vatandaşlar katıldı. Burada Kaymakam Mehmet Gökhan Zengin, Garnizon Komutanı Piyade Yarbay İlhan Yıldız ve Belediye Başkan Vekili Ömer Toprak tören alanında bulunan öğrencilerin ve vatandaşların bayramlarını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Oltu Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Konuşmasında Türk Milletinin adil ve hoşgörülü oluşuna, tarihin her döneminde yer alışına değinen Kaymakam Zengin, “93 yıl önce bugün, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanıyla, yeni kurulan Türk devletinin yönetim şekli belirlenmiş ve uzun süren bağımsızlık mücadelesi sonunda dünya sahnesine ‘Türkiye Cumhuriyeti’ adı altında yeni bir devlet çıkmıştır. 1071’de Malazgirt Meydan Muharebesi sonucu Anadolu’yu kendisine yurt edinen ecdadımız, üç kıtayı hakimiyeti altına alan Osmanlı Devleti ile yüzyıllarca dünya siyasetine yön veren süper bir güç olmuştur. Ancak 600 yıllık maziye sahip Osmanlı’nın I. Dünya Savaşı’nda yenilmesi, Türk Milleti’nin tarih sahnesinden silindiği şeklinde anlaşılmış ve yıkılan imparatorluğun toprakları paylaşılmaya başlanmıştır. Türk Milleti’nin esarete boyun eğeceğini sanan işgalci güçler, karşılarında vatan ve istiklalleri uğruna canlarını ve mallarını feda etmeye hazır kahraman vatan evlatlarını bulmuşlardır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, ecdadın şehit kanlarıyla suladığı vatan topraklarını geri almak ve korumak için gereken örgütlenmeyi gerçekleştirerek milli mücadeleyi başlatmış, 23 Nisan 1920’de Ankara’da Büyük Milleti Meclisi, yeni kurulan Türk Devleti’nin karar organı olarak faaliyete başlamıştır. 29 Ekim 1923’te yani 93 yıl önce bugün toplanan TBMM, devletin yönetim şeklini ‘Cumhuriyet’ olarak belirlemiş ve böylece devletimizin adı ‘Türkiye Cumhuriyeti’ olmuştur. Aynı gün yapılan seçimde Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Cumhuriyet’in ilanı tüm yurtta top atışları ve şenliklerle kutlanmıştır” dedi.
Konuşmasında Oltulu vatandaşların 15 Temmuz’da istikbaline ve istiklaline sahip çıkma gücünü göstermesine de değinen Kaymakam Zengin, “15 Temmuz 2016 Cuma günü, FETÖ terör örgütünün ülkemizde anayasal düzeni askıya almak, ülkemizi kaosa, iç savaşa ve hatta işgal ve bölünmeye sürükleyecek girişimi, yüce Türk Milleti tarafından boşa çıkartılmıştır. Ülkemizi darbecilere teslim etmeyen tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Gençlerimizin de bu anlayış içerisinde hareket ederek kendilerine emanet edilen Cumhuriyet’e sahip çıkacağına inanıyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun” diyerek sözlerini tamamladı.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından liseler arası düzenlenen kompozisyon yarışmasında birinci olan Oltu Anadolu Lisesi öğrencisi Sevil Yıldırım, ‘Cumhuriyeti Anlamak’ eserini okudu. Ardından çeşitli şiirler okundu. Daha sonra ilçe genelinde düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ardından Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan oratoryo gösterisi sunuldu. Oltu Anadolu Lisesi öğrencilerinin folklor gösterisinin ardından yapılan resmigeçit töreniyle birlikte kutlamalar sona erdi.
PASİNLER:
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 93. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Erzurum’un Pasinler ilçesinde coşkuyla kutlandı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 93. yıl dönümü törenleri ilçe Kaymakamı Ali Ada’nın sabah saat 09.00’da Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul ederek başladı. Tebrikler sonrası protokol üyelerine ve davetlilere resepsiyon verildi. Tören alanına geçen Kaymakam Ali Ada ve Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladılar.
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Kaymakam Ali Ada, “Bugün şan ve şeref dolu yüce Türk milletin işgale karşı göğsünü siper edip, istiklal mücadelesi verilişinin, yeniden devlet olma azmini gösterip, modern Cumhuriyetin kuruluşunun 93. yıl dönümüdür. Bugün Cumhuriyetin ilan edildiği, egemenliğin kaynağının millete ait olduğunu ifade eden devlet sisteminin kabul edildiği gündür. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum.” dedi.
Ada, törene katılan öğrencilere Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” sözünü hatırlatarak Cumhuriyete sahip çıkmalarını istedi.
Cumhuriyet Caddesinde yapılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde İlçe Halk Eğitim Merkezi folklor ekibi gösterilerinin ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla dereceye giren öğrencilere Kaymakam Ali Ada, Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu, Cumhuriyet Savcısı Burak Kağan Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Yakut, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Coşkun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kenan Kaya tarafından ödüller verildi. 29 Ekim kutlama törenleri yapılan resmigeçit töreni ile son buldu.
İSPİR:
İspir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına çelenk koyma töreniyle başladı. Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu ve ardından Büyük Önder Atatürk ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenlerinde Kaymakam Ömer Faruk Fidan, Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Akif Yorulmaz ve Belediye Başkanı Osman Çakır, ilçe halkını selamladı.
Kutlama programında öğrenciler tarafından şiirler okundu, konuşmalar yapıldı.
Tören çeşitli gösterilerle son buldu.

Editör

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner499