137 yıl önce 9 Kasım sabahı Ezanlarla Uyanan Dadaşlar, Müslüman Türkler, yediden yetmişe Tabyaların düştüğünü duyunca hiç tereddüt etmeden göğüslerini vatana siper ettiler.
Kar yağmış Top Dağı beyaz gelinliğini giymiş güneş ışıklarıyla beraber cengaverlerin ölümüne savaşmaları sonucu al bayrağın rengini alacaktı.
Bugün 9 Kasım 2014. Aradan 137 yıl geçti. O dede ve ninelerin torunları yine sabah Ezanlarıyla  tabyalara yürüdüler. Minarelerde Selatü selamları duyan Al Bayrağını aldı ve yürüdü.
Anneler çocuklarının elinden tutmuş Top dağına tırmanıyor. Dedeler bastonlarıyla yürüyor, gençler  dedelerinin izinde gidiyor. Tıpkı 137 yıl önce olduğu gibi ergenlik çağına gelmiş delikanlılar ve genç kızlar  gibi yürüdüler.
Topdağı dik ,Topdağı şehre 3 kilometre. Aman Allahım o ne müthiş manzara!  Erzurum yürüyor. On binler sessiz ve derinden yürüyor.
En ufak bir ses yok. Sukut etmişler. Yürüyüşleriyle eğitiyorlar. O dedelerin torunları Aziziyeye yürüyor.Tek yürek, tek gönül olmuş dadaşlar.
Birliğin, beraberliğin sembolü olmuş, yürüyorlar Azizye Tabyalarına.
Protokol yok, Millet var. Millet. Yürüyor Erzurum Tabyalarına.
Yahya Kemalin  Sessiz gemisi gibi  derinden derinden yürüdüler. Nene Hatunların, Ali Emmilerin Kara Fatmaların torunları. Şehitlerin ruhu şad oldu.
Okunan Kuran-ı Kerimler, yapılan dualar, 2100 rakımlı tepede yankı bulup semaya yükseldi.
On binlerin okuduğu İstiklal marşı, gününün anlamı üzerine bir kaç söz ve müftünün yaptığı dua.   Gözyaşları akıyordu. 137 yıl önce bu tabyalarda kan akmıştı. Şimdi torunların göz yaşı akıyordu.
On binler bağımsızlığın sembolü olan İstiklal marşını hep bir ağızdan okuyor, dosta güven, düşmana korku salıyorlardı. Dadaşlar ölmemişti. Türk Milleti ölmemişti. Kafamızı bozmayın demekteydiler.
On binler ecdatlarının izinde yürüyordu. "Vatan Vatan diyerek, öldükte Dadaş olduk" diyerek. O gün Rus'a geçit vermedik, bugün hiç kimseye geçit vermeyiz demekteydiler, sessiz ve derinden.
Türkün mayası temizdi, bozulmamıştı. Bunu dokuz kasım sabahı tekrar teyit etiler.
Yürüyüşte kimler yoktu ki, Valimiz, Belediye Başkanlarımız, sivil toplum kuruşları anlayacağınız Türk milleti tek vücut olmuş Top dağına yürümüştü.
Bu yılı bir önceki yıldan farkı il dışından gelen Türk milletinin asil evlatları da vardı.
Dualar göklere yükseliyor, yürekler  sevinçle çarpıyordu.
Dua sonrasında Tabyalar geziliyor, duvardaki kan'ın izleri görenleri göz yaşına boğuyordu.
Evet 9 Kasım 2014 tarihinde Erzurumlular bir daha şahlanarak 137 yıl öncesinin o günlerini bir kez daha yaşadılar.
Son olarak bu organizasyonun oluşmasında emeği geçen, uykusundan uyanıp sorumluluk duyup Aziziye Tabyasına gelen onbinlere teşekkürler. Sağ olun. Var olun. O dedelerin torunu olduğunuzu bir kez daha gösterdiniz.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe Neslihan Hatunoğlu 2014-11-10 13:07:02

Vefa borcunu ne yapsak ödeyemeyiz nur içinde yatsınlar. İnşallah seneye iki katı oluruz. Harika bir gündü . Bu organizasyonu iki yıldır hazırlayan herkesten katılanlardan Allah razı olsun