DOSİAD’DAN YAVİLİOĞLU’NA KAMPUS TEŞEKKÜRÜ

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği(DOSİAD) Yönetim Kurulu, eğitimde ilçe ve mahalleler arasındaki eğitim kalite farklılığının giderilmesi amacını içeren Eğitim Kampüsü yatırımını memnuniyetle karşıladıklarını; kaydederek Milletvekili Cengiz Yavilioğlu tarafından gerçekleştirilen atılımı önemli bulduklarını açıkladı.

DOSİAD’DAN YAVİLİOĞLU’NA KAMPUS TEŞEKKÜRÜ

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği(DOSİAD) Yönetim Kurulu, eğitimde ilçe ve mahalleler arasındaki eğitim kalite farklılığının giderilmesi amacını içeren Eğitim Kampüsü yatırımını memnuniyetle karşıladıklarını; kaydederek Milletvekili Cengiz Yavilioğlu tarafından gerçekleştirilen atılımı önemli bulduklarını açıkladı.

03 Eylül 2014 Çarşamba 00:19
DOSİAD’DAN YAVİLİOĞLU’NA KAMPUS TEŞEKKÜRÜ
Ortaöğretimde çevre ile merkez arasındaki eğitim kalite ve verimliliğinin büyük farklar gösterdiği, eğitim kampüsü konseptiyle bu sorunun büyük ölçüde giderileceğine vurgu yapılan açıklamada, ‘orta Öğretimde kampüsleşme yaklaşımı il eğitimine yeni bir sinerji kazandıracak, özellikle çevrede sıraladanlaşan eğitim verimliliğini farkındalığa ulaştıracaktır. Ortaöğretimde eğitim ve öğretim gören öğrencilerin bir kampus içinde eğitim imkanına ulaşmaları, aynı zamanda eğitim araç ve imkan çeşitliliğini sağlayacak, eğitimde fırsat eşitliği gerçekleştirilecektir.’ denildi.

GÖÇ OLGUSU VE EĞİTİM SORUNLARI

Erzurum’da ilçe ve mahallelerde yer alan ortaöğretim kurumları arasında eğitim düzey farklılığının, il beyin sermaye ve gücünü olumsuz etkilediğine işaret edilen açıklamada, Yavilioğlunun öncülük ettiği girişimle kazanılacak eğitim kampüslerinin bu problemi çözüme kavuşturacağı kaydedilerek, ‘eğitim kampüsü yatırımı Erzurum’un sosyo ekonomik geleceğine yapılan yatırımdır’ ifadelerine yer verildi.

DOSİAD 2008’DE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Eğitim Kampüsü konseptinin 2008 yılında DOSİAD tarafından gündeme getirilerek, kamuoyuyla paylaşıldığının hatırlatıldığı açıklamada, ‘DOSİAD ilçe ve mahallere arasındaki eğitim kalite ve düzey farklılığının giderilmesine yönelik olarak ‘Orta Öğretim Eğitim Kampüsü Projesi’ni İl ve bölge gündemine taşıyarak, bölgedeki sosyo ekonomik sorunların çözümü, bölge ve ilçeler arasındaki kalkınma farklılığının giderilmesi için öncelik verilmesi gereken bir yatırım olarak bildirmişti. Proje kamuoyunda paylaşılarak tartışılmış, önemli bir destek de bulmuştu. Bugün, Eğitim Kampüsü projesinin Yavilioğlu’nun öncülük ettiği girişimle hayata geçirilmesi ortaöğretim çağındaki gençler için önemli imkanlar sunması yanında kentin eğitim performansının artmasına da hayati katkı sağlayacaktır.’ vurgusu yapıldı.

2002 İLE GELEN ÇAĞDAŞ EĞİTİM SİNERJİSİ

Açıklamada, ‘Özellikle 2002 dönemi öncesinde,İlçe ve mahalleler arasındaki yaşam ve refah farklılığı, ilin eğitim vizyonunu yıllarca olumsuz bir seyre sokmuş, varoşlarda ve ilçelerde yaşayan gençlerin eğitim hedef ve hayalleri ile merkezde yaşayanların amaçları zaruretten kaynaklanan bir ayrılığa sürüklenmişti. Karayazı’daki, Çat’taki, İspir’deki, Aşkale’deki eğitim imkanlarıyla kent merkezindeki ortaöğretim kurumlarının imkanları aynı olmamıştı. Eğitimci açığı, araç ve gereç eksikliği, öğretim için gerekli olan araştırma imkanlarının bulunmayışı sebebiyle çevrede eğitim ve öğretim alan gençlerle merkezde eğitim imkanına kavuşan gençler aynı performansı sergileyememiş, eğitimdeki bu fırsat eşitsizliği genç beyinlerin heba edilmesine yol açtığı gibi, eğitim göçünün de artışına neden olmuştu. DOSİAD 2008’de bu gerçeğe atıfta bulunmuş, Ortaöğretim Kampüsü projesini gündeme taşıyarak, ilin mutlak önceliğinin eğitim olması gerektiğini vurgulamıştı. Bugün bu endişeleri giderici boyutta bir yatırımın başlatılacak olması bilgi çağına yakışan bir yaklaşımdır’ kaydı düşüldü.

YAVİLİOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları (DOSİAD) açıklamasında, ‘Eğitim Kampüsü yatırımının , il eğitim performansını artıracağı, beyin göçünü azaltacağı, il eğitim vizyonuna yeni bir ritim ve heyecan kazandıracağı açıktır. Aynı yerleşke içinde yer alacak olan farklı liselerde eğitim alacak olan gençler, hem modern eğitim araç ve gereçlerini kullanma imkanı bulacak, hem de eğitimci açığı çözüme kavuşacaktır. Eğitim kampüslerinin asayiş bakımından denetimi daha kolay ve daha kapsamlı olacağı için gençlerin özellikle uyuşturucu bataklığına düşmeleri engellenecek, okul önlerinde yaşanan talihsizlikler ve huzuru bozucu olaylar da yaşanmayacaktır. Yine bu alanda sosyal performansın değerlendirilmesine yönelik yatırımlar çoğalacak, spor’dan sanata gençlerin sosyalleşme ve sanat, spor aktivite ihtiyacı da giderilecektir. Bu manada Eğitim Kampüsü yatırımı çağdaş bir atılım ve yatırımdır. Projenin yaygınlaştırılması temennimizdir. Projeyi hayata geçiren AK Parti Hükümeti ve bu yatırımı Erzurum’a taşıyan Sayın Yavilioğlu’nu kutluyoruz.’ denildi.

Editör

Son Güncelleme: 03.09.2014 00:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dahi Dadaş 2014-09-03 00:27:11

Dosiad'ı ve Yavilioğlunu bende tebrik ediyorum. Erzurum'a çalışana helal olsun