banner548

Fırsat buldukça eğitim meselemize ve çözüm önerilerimize dair değerlendirmeler yapmaya çalışıyoruz ve bu çalışmamızla yine devam etmek istiyorum.

Gelmiş olduğumuz nokta itibari ile istiklali ve istikbali noktada, ekonomik, siyasi, askeri, kültürel, sosyal vb her nevi sorunumuzun temel kaynağı  Eğitimdir Meselemizdir.!

Velhasıl ivedi çözülmesi gereken en önemli problemimizde Eğitimdir.

Sosyal hukuk devleti, anayasada karşılığını bulan ifade ile kendisine bağlı her vatandaşının, eğitim birliği ve fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda eğitim hakkını karşılamakla mükellef olup, karşılamakta yetersiz ve denetimsiz kaldığı takdirde eğitim problemine kaynak olarak teşkil edebilmektedir.

Eğitime ve İnsana yatırım, medeni ve milli bir şuurla birlikte, ekonomik gelişmişlikle de orantılıdır.

Genç nüfus yüzdesi ile eğitime en fazla ihtiyacı olan ülkemizin ve milletimizin gerçekçi potansiyeli dikkate alınarak,

Sadece devletimizin, sırtında işlevselliği ve denetimi ile ağır yük olan Eğitim; sorunlarımıza, kalifiye iş gücü ihtiyacı olan bütün resmi ve özel kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve veliler omuz ve destek vermeli, ihtiyacı olan nitelikli ve üretken insana, kendi evladına yatırım yapmak hassasiyeti ve özverisi ile dahil edilmelidir.

Tek elden ve tek düze eğitimle ve yine ücretsiz, kitap ve eğitim politikalarımız her ne kadar da eğitim birliği ve fırsat eşitliği ilkelerimizle özdeşleşse de, gelmiş olduğumuz nokta itibari ile nitelik olarak problemlerin kronikleşmesinden öteye geçmemiştir.

Belki de çeşitli eğitim ve bilim otoriteleri karşı çakacak olsa da, eğitim birliği, fırsat ve imkan eşitliği ilkelerine aykırıymış gibi nitelendirilecek olsa da,

Eğitimin denetimi ve ölçme ve değerlendirmesi tamamen devletin kontrolü ve yürütmesinde olmak kaydı ile; Eğitimde özelleştirme çalışmaları çok boyutlu ele alınmalı ve Devletin sorumluluğunu ve yükünü üstlenen özel müteşebbislere, vakıflara, okul aile birliklerine verilecek devlet desteği ve teşviği ile sübvanse edilmelidir.

Ülkemizde bulunan, bütün üniversitelerimiz, bulundukları illerde ve bölgelerdeki, ilk ve ortaöğretim kurumlarının paydaşı yapılmalı, uhdesindeki her fakülte ve bölümün sorumluluğuna ve yükümlülüğüne okullar paylaştırılarak

Akademik eğitimin ilk ve ortaöğretim kurumlarına kazandırılması, üniversite öğrencilerinin bu kurumlarda eğitimlerini tamamlayabilmesi ve üniversitelerin kendi bölümlerine ait öğrenci ihtiyaçlarını, ilk ve orta öğretim kurumlarından, eğitimlerine dahil olarak kendilerinin yetiştirmesi ve seçmesi sağlanmalıdır.

Üniversitelerimizin illerde kendi fakülte ve bölümlere öğrenci ihtiyacını karşılamak üzere ilk ve ortaöğretim kurumları kurma veya devralma yükümlülüğü getirilmelidir.

Eğitim niteliği ve başarısı düşük, devlete ait eğitim kurumları, özel sektörün, özel eğitim kurslarının talebine açılıp, devletin destek ve teşviği ile özelleştirilmesi eğitimdeki niteliği ve kaliteyi artıracaktır bizce uygulanmalıdır.

Özellikle atanamayan öğretmenlerimizin problemine kısa vadede çözüm bulmak üzere, gerek eğitim niteliği ve başarısı açısından gerekse ekonomik külfeti açısından verimliliği düşük okullarımız, atanamayan her branştan öğretmenlerimizin kuracakları birlik veya şirketlerle, söz konusu okullar onlara devredilmeli, devletin bu okullara yıllık sağladığı ekonomik bütçeler söz konusu müteşebbislere teşvik ve destek olarak aktarılması sağlanmalıdır.

İlk ve ortaöğretim kurumlarımız, Üniversitelerimizin, fakülte ve meslek yüksek okullarımızın, eğitim ve araştırma laboratuarlarına dönüştürüp, her üniversite öğrencisinin en az 2 yıl bu eğitim kurumlarında eğitimlerini tamamlanması sağlanmalıdır.

Organize sanayi bölgelerimiz, resmi ve özel meslek kuruluşlarımız, esnaf ve sanat kurumlarımız, meslek eğitiminin laboratuarına dönüştürülüp, mesleki ve teknik eğitim gören üniversite öğrencilerimizin en az 2 yıl bu kurumlarda eğitimlerinin tamamlanması yapılandırılmalıdır.

Eğitim meselemize dair tespit ve çözüm odaklı düşünce ve tavsiyelerimiz şimdilik bu kadar olup inşallah düşünmeye ve ifade etmeye devam edeceğiz.

Unutmayınız ki Eğitim problemimiz en öncelikli sorunumuzdur.! Yarın çözerim demek iradesizliğin bir diğer ifadesidir.!

Selam saygı dua…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner542